APLIKACE TN.CZ
Sport

Velká pardubická se blíží. Vyhraje Váňa podeváté?

Velká pardubická se blíží. Vyhraje Váňa podeváté?
Zdroj: Mediafax

Další ročník legendárního dostihu Velká pardubická je tady. V netradiční sobotní termín se na start postaví třiadvacet koní v čele s obhájcem vítěztví Tiumenem s legendárním Josefem Váňou v sedle.

Právě souboj osminásobného triumfátora z Pardubic se „zbytkem světa“ bude pravým kořením dostihu. Mezi Váňovými vyzývateli bude opět Josef Bartoš, žokej z „jeho“ stáje, na Sixteen. Dvanáctiletá bělka, která Velkou pardubickou ovládla s Bartošem v letech 2007 a 2008, drží rekord tratě. Své druhé vítězství okořenila historicky nejlepším časem 8:58,99.

Šňůru vítězství koní Váňovy stáje chtějí přerušit další. Zejména Trezor, který letos v Pardubicách vyhrál dva kvalifikační dostihy, a povede ho výborný anglický žokej Liam Treadwell, vítěz Velké liverpoolské. Trezor, který je shodou okolností synovcem slavného Tiumena, se v posledních dnech stává terčem zájmu sázkařů a jeho kurz klesá. Šance se připisují také vítězi zářijové kvalifikace Roninovi s Jiřím Kouskem a Klausovi, v jehož sedle bude Jaroslav Myška.

Jediným koněm, který ve Velké pardubické České pojišťovny zvítězil čtyřikrát, je fenomenální ryzák Železník. Jako první proběhl cílem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991 a vždy měl v sedle Josefa Váňu. Ten se letos v necelých šedesáti letech chce pokusit vyrovnat Železníkův rekord s Tiumenem, vítězem posledních tří ročníků.

Sám Váňa už rekordmanem je, vyhrál osmkrát, a to se ještě nikomu dalšímu nepodařilo. Čtyřikrát se Železníkem, třikrát s Tiumenem a jednou, v roce 1997 v sedle hnědána Vronského.

122. ročník Velké pardubické odstartuje v sobotu 13. října v 16.25.
 
 

ija, TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Důležité Události