Je to machr. Před více než dvěma lety přišel o nohu, ale zůstal pozitivní a v sobotu si splnil velký sen. Nastoupil na led a tleskala mu vyprodaná českobudějovická aréna. Roman Bernat vyjel na led s kapitánským "céčkem" na prsou.
Spousta mladých hokejistů sní o tom, že se jednou budou hokejem živit. Jedním z nich byl i Roman Bernat, který v roce 2012 absolvoval přípravu s extraligovým týmem Českých Budějovic. Osudný okamžik, po kterém přišel o dolní končetinu, se stal při cyklistickém tréninku. Hokejová kariéra musela jít stranou, ale ten největší boj - o život - Roman Bernat vyhrál.
A co víc, teď se mu splnila i ta část snu o velkém hokejovém zážitku – aspoň na jeden zápas.
Prvoligové utkání mezi domácím HC Motor a Pitáty z Chomutova byla bitvou jako řemen. Oba týmy z čela tabulky chtěly před naplněnými ochozy dokázat svou formu. A v dresu Motoru s číslem 16 byl i jeden hráč, který už něco podobného vůbec nečekal.
„To, co se Romanovi stalo, máme všichni i po letech v hlavách, nejde to jen tak vytěsnit. Alespoň střípek z toho, co by zažil jako profesionální hokejista, jsme mu ale chtěli umožnit, proto jsme se rozhodli ho pro jedno utkání angažovat,“ vysvětloval prezident Motoru Roman Turek.
I proto podepsal s Motorem profesionální kontrakt, byť jen formální smlouvu na jedno utkání. S mužstvem ale absolvoval celý zápasový den – rozcvičku, poradu a rozbruslení. Na lavičce pak strávil 1. třetinu duelu, poté se bude podepisoval fanouškům.
Hokejistou sice chtěl být, ale že mu osud změnil život, nelituje. "Musel jsem změnit pohled na život a vydat se jiným směrem. A tak to občas chodí, že člověk se musí vypořádat s takovým obratem. Úplně se mi změnily priority," přiznává.
Za speciální zápas ale děkoval. „Je to pro mě krásný předčasný vánoční dárek. Už jsem samozřejmě vůbec nečekal, že bych mohl tu atmosféru někdy zažít," říkal se slzami v očích.
Aby ne, aréna českobudějovického klubu byla téměř vyprodaná. Dojemným chvílím chlapa, který to nevzdal, tleskalo 6079 diváků.