Radek Čermák nemá dost. Překonávání rychlostních limitů je jeho svět. Bývalý skikrosař si v úterý ráno nazul běžky a z šíleného kopce se rozjel "šusem". Výsledek? 145,875 km/hod!
Na speciálních sjezdovkách pokořil loni v dubnu hranici 242 kilometrů v hodině. Má ale i jiné výzvy a tak když organizátoři mistrovství světa v Grandvaliře zrušili druhé kolo závodu, nespokojil se s tím a druhý den provokativně nazul běžky. Chtěl jednak dokázat, že zrušení jízd kvůli počasí bylo zbytečné. Když on sjede svah na běžkách, tak je bezpečná i jízda na širokých lyžích.
"Tak se to konečně povedlo. Na zakončení celé naší Andorra štace sem tam prdnul běžky. Poslední kolo světového poháru bylo pro vítr zrušeno, ale na štěstí to nezastavilo můj plán o stanovení rychlostního rekordu na běžkách. Musel jsem o pár metrů dolu pod vrchol. Prvních 150 metrů bylo super, pak mi boční vítr trošku pokazil styl, do postoje se už nedalo vrátit, ale dolu jsem trefil se ctí. Brždění byla hračka, tyhle běžky Sporten zatáčky milujou," svěřil se na svém facebooku.
Na památku dostal opravdivý certifikát o ostavení světového rekordu. Ještě nikdo nejel z kopce na běžkách rychlostí přes 145 kilometrů v hodině.
"S klasickým rychlostním lyžováním se to dá srovnat jen do chvíle než nastane nějaký problém, vše se v botách s volnou patou řeší o dost hůř a pomyšlení že mě drží ve vázání nějaká mini osička je taky moc fajn..." přiznal trochu obavy.
Ale rezervy jsou prý velké. "160km/h je další meta!" oznámil Radek Čermák.