Domácí

Komunista Filip dovezl české podnikatele do Íránu

Komunista Filip dovezl české podnikatele do Íránu
Zdroj: oficiální zdroj

Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip vzal na cestu do Íránu dvacet českých podnikatelů. Věří, že tato asijská země nabízí možnosti, které čeští podnikatelé musí využít.

Zlepšit vztahy mezi Íránem a Českou republikou, navázat novou spolupráci a otevřít íránský trh českým firmám přijela do Teheránu česká poslanecká delegace pod vedením místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, jejíž součástí byli i zástupci ministerstev zahraničí a průmyslu a obchodu a dvě desítky českých podnikatelů, kteří již v Íránu působí nebo mají zájem do Íránu v budoucnosti expandovat.
 

Poslaneckou delegaci čekal dvoudenní oficiální program, během kterého se zástupci ČR sešli s čelnými představiteli tohoto státu. První den zahájil místopředseda Vojtěch Filip společně s prezidentem Teheránské obchodní komory Česko-íránské business fórum, jehož cílem bylo navázání kontaktů mezi českými a íránskými podnikateli.
 

"V letošním roce oslavíme devadesáté výročí od navázání diplomatických vztahů. Cílem návštěvy naší delegace proto byla snaha o navázání na předchozí spolupráci České republiky, dříve Československa, a Íránu, a umožnit tak českým společnostem najít si v Íránu přirozené partnery, se kterými by mohly spolupracovat," uvedl Filip. I proto se zástupci ČR a Íránu shodli na nutnosti založení smíšené Česko-íránské obchodní komory.
 

Důkazem zájmu íránské strany o obnovu vztahů a obliby českých podnikatelů v Íránu bylo i přijetí české delegace íránskými ministry, konkrétně íránským ministrem průmyslu, obchodu a důlního průmyslu, který vyslovil zájem o české podnikatele a jejich zapojení do projektů, které Írán připravuje.
 

Tato země totiž chystá investice za stovky milionů dolarů a čeští podnikatelé by se do nich, podle slov zástupců této země, měli zapojit. Oblastí ke spolupráci se nabízí celá řada, petrochemie, doprava, potenciál však skýtá například i ochrana životního prostředí.
 

Delegaci přijal i íránský ministr pro ekonomické záležitosti a finance, který se ke konci dubna chystá do Prahy, aby zde podepsal společně se svým českým protějškem smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Zásadní bylo též přijetí české delegace předsedou parlamentu Alím Láridžáním, pracovní oběd s místopředsedou parlamentu Abútorábím Fardem či jednání s předsedou Česko-íránské komise přátelství Hodžatoleslámem Váhídem Ahmadím.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události