Hokej

Vrátí se Hadamczik? Přehled mužů, kteří mohou převzít repre

Vrátí se Hadamczik? Přehled mužů, kteří mohou převzít repre
Zdroj: Profimedia

Po odchodu Vladimíra Růžičky z postu hlavního trenéra národního týmu se samozřejmě hned začíná řešit jeho náhrada. Českou reprezentaci v příštím roce čeká kromě tradičního mistrovství světa také obnovený světový pohár. Pokud Český svaz ledního hokeje počítá s úspěchem, měl by nástupce Vladimíra Růžičky vybrat co nejrychleji. Kdo připadá v úvahu?

Poslední roky se pravidelně střídal s Růžičkou Alois Hadamczik. Ten odešel ze stejného důvodu jako Růžička, tedy kvůli nátlaku médií. Určitá pozitiva by se na jeho angažování dala najít. Funkci trenéra národního týmu dobře zná, je zkušený. Nedávno však podepsal smlouvu s Kometou a pravděpodobně se bude soustředit na klub. Navíc nemá s některými hráči moc dobré vztahy. Už několikrát se stalo, že určití hráči pod Hadamczikem prostě nechtějí hrát. Nominace na velké akce by tak mohla být problém. 


Zdroj: Mediafax
Josef Jandač působil u reprezentace jako asistent Vladimíra Růžičky při posledním zlatu na MS v Německu. Dokonce se objevil i na lavičce Lva Praha v KHL. Proti však hovoří statistiky. Nic velkého nedokázal ve své trenérské kariéře vyhrát. A to v posledních letech má k dispozici silný kádr pražské Sparty. V základní části to klape, ale přes play-off se ne a ne prokousat. Reprezentace potřebuje někoho, kdo ji dokáže vyburcovat v klíčových zápasech turnaje – čtvrtfinále a semifinále. Je otázkou, zda by to Jandač dokázal.

Dalším z adeptů je Miloš Říha. Ten na rozdíl od Jandače vyhrávat umí. Jméno si udělal hlavně v Rusku, kde dokonce vedl i nejbohatší klub soutěže Petrohrad. V Česku nejčastěji působil v Pardubicích. Tam přišel v lednu letošního roku, aby pomohl Dynamu k titulu. Začátek měl skvostný, ale po prvních pár výhrách proti silnějším soupeřům skončila jeho mise nakonec neúspěchem proti Litvínovu ve čtvrtfinále. Po sezóně přenechal místo hlavního trenéra svému synovi. Teď je tak volný. Jeho výbušnost by mohla národní tým vyburcovat. Poslední dobou ale nikde moc dlouho nevydržel. Hodil by se tedy spíš jako dočasný trenér. To ale národní tým nepotřebuje. 

 

Zdroj: Mediafax

Podobně jako Říha by mohl být dalším krátkodobým řešením Vladimír Vůjtek. Ten skončil na lavičce Slovenska a oznámil konec své trenérské kariéry. Česká reprezentace by ho ještě mohla zlákat alespoň na jednu sezónu. Otázkou ale je, jak by to bylo s výsledky. Uznání a respekt u hráčů by určitě měl, ale se Slovenskem letos nedokázal postoupit ani do čtvrtfinále. 

Zdroj: Mediafax
 

Hned dva adepty na trenéra nabízí mistrovský Litvínov. Miloslav Hořava i Radim Rulík navíc mají s reprezentacemi zkušenosti. Hořava vedl českou juniorku, Rulík asistoval Růžičkovi v roce 2005, ve kterém Česko slavilo zisk zlatých medailí ve Vídni. Jako asistent získal zlato taktéž s juniorkou v roce 2000. Jejich letošní jízda s Litvínovem jejich kvality podtrhuje. 

Zdroj: Mediafax

Překvapivou volbou by mohl být Jakub Petr. Teprve jednačtyřicetiletý kouč je sezónu od sezóny lepším a lepším trenérem. Jeho nevýhodou je určitě nezkušenost z pozice hlavního trenéra z dospělého hokeje. Doposud působil pouze jako asistent Vítkovic v posledních dvou letech. Dokázal ale prolomit osmileté čekání reprezentace do osmnácti let na medaili. Před rokem ji dovedl k senzačnímu stříbru, když v semifinále Češi vyřadili Kanadu. Jak ale známe ČSLH, k takto odvážné volbě se pravděpodobně neodváží. 

Pro národní tým bude důležité dozvědět se jméno nového trenéra co nejdříve. Čím déle se bude čekat, tím hůře pro příští sezónu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události