IndyCar

Pagenaud potvrzuje výjimečnou formu, vyhrál i v Indianapolisu

Pagenaud potvrzuje výjimečnou formu, vyhrál i v Indianapolisu
Zdroj: Profimedia

Zatímco vloni dokázalo v prvních pěti závodech IndyCar vyhrát pět různých pilotů, letošní sezóna patří Simonu Pagenaudovi. Ten vyhrál poslední tři závody a v těch předchozích dvou skončil druhý. Triumf si připsal i v sobotu ve Velké ceně Indianapolisu. Před slavným závodem 500 mil Indianapolis tak neohroženě vede šampionát IndyCar Series.

Hned první zatáčka se stala osudnou dvěma zkušeným jezdců. Kanaan, který špatně odstartoval, se snažil zleva vrátit předjetí Dixonovi. Ten ale také zatočil doleva, Kanaan reagoval stejným manévrem a přimáčkl na zeď Bourdaise. Na trať hned zamířil pace car, tedy zpomalovací vůz.

Okruh v Indianapolisu ukázal, že IndyCar Series svědčí. Jezdcům nabízel hned několik skvělých míst k předjíždění. Útoky jsme viděli hlavně na konci cílové rovinky a na konci rovinky protilehlé. V první čtvrtině „dělal závod“ hlavně nováček Alexander Rossi, který dostal pod tlak a donutil chybovat i předloňského šampiona Powera.

Pagenaud jezdil první dva stinty neohroženě v čele. Jedinou komplikací pro něj byly první zastávky v boxech. Po něm stavějící Kimball se vrátil před ním, ale Pagenaud využil zahřátých gum a dostal se zpátky do vedení. O to přišel až díky jinému Francouzi.

Související obsah

Oběť nehody z první zatáčky Bourdais se totiž vrátil na trať, aby tým nasbíral nějaká ta data, jak se vůz chová na měkké sadě pneumatik. Bourdaise ale zřejmě potkala technická porucha, vůz odstavil na dráze a vynutil si další výjezd pace caru.

Ten přišel v ideální chvíli pro nováčka Conora Dalyho a zkušeného Castronevese, kteří právě absolvovali svůj pit stop. A tak mohli jen sledovat, jak všichni jezdci zamířili do boxů a oni se dostali na první dvě místa. V boxech se skvěle předvedl Hinchcliffe a jeho tým. Podařilo se jim předjet Kimballa a Pagenauda.

Související obsah

Ale start byl v režii vítěze posledních dvou závodů Pagenauda, který se zase dostal před Hinchcliffea. Catroneves ztratil vedení. Daly navíc rozhodně nečekal, až se Brazilec pokusí vzít si první místo zpátky a najel si slušný náskok.

O ten ho nakonec připravily až zastávky v boxech a hlavně fenomenální jízda Pagenauda, který na ojeté sadě gum smazal Dalyho náskok. Američan se propadl až na třetí místo za Castronevese a hlavně Pagenauda, který porazil jak Dalyho, tak svého stájového kolegu Castronevese a znovu se ujal vedení v závodě.

Související obsah

Toho se už do konce nepustil a dojel si pro třetí letošní vítězství. Pomohl mu v tom i Castroneves, který úspěšně zastavil postup Jamese Hinchcliffea a neumožnil mu Pagenauda stíhat. Vzhledem k tomu, že rozhodně nepatřil k nejrychlejším v průběhu celého závodního víkendu, musí Castroneves druhé místo vnímat jako úspěch. Se zpožděním pěti dní si tak nadělil dárek k 41. narozeninám. Naopak s předstihem oslavil své 32. narozeniny vítězný Pagenaud.

Daly nakonec neudržel stupně vítězů a skončil až na šestém místě. Na tučný šek se mohou těšit v požáry ničeném kanadském městě Fort McMurray. Veškerý zisk ze závodu totiž svým krajanům přislíbil bronzový James Hinchcliffe! Fantastický výkon předvedl v sobotu v Indianapolisu také Graham Rahal. Po startu z 24. místa se totiž dostal na 4. příčku!

Kompletní výsledky závodu (ve formátu pdf) najdete ZDE.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události