Tomáš Satoranský

Satoranský bude čtvrtý v pořadí. Tihle Češi si zahráli NBA před ním!

Satoranský bude čtvrtý v pořadí. Tihle Češi si zahráli NBA před ním!
Zdroj: Profimedia

Až basketbalista Tomáš Satoranský podepíše tříletou smlouvu s Washingtonem Wizards, definitivně se stane dalším Čechem, který okusí nejlepší basketbalovou soutěž světa. Celkově bude už čtvrtým v pořadí, jak si vedli jeho předchůdci?

Satoranský je zrovna s českou reprezentací v Bělehradě, kde bude usilovat o účast na olympijských hrách v Rio de Janeiro. Jestli se bude po skončení turnaje připravovat na olympiádu, se teprve rozhodne, téměř jisté však je, že se bude připravovat na své angažmá v NBA.

 

Podle agentury AP uzavře totiž tříletou smlouvu s Washingtonem Wizards, která odchovanci USK Praha vynese devět milionů dolarů (zhruba 219 milionů korun). Oficiálně může klub podle pravidel soutěže oznámit angažování českého rozehrávače nejdříve ve čtvrtek.

Stal by se tak v pořadí čtvrtým českým basketbalistou, kteří kdy vyběhli na palubovky nejslavnější a nejlepší soutěže světa. Pojďme si připomenout, kdo se pokoušel prorazit v zámoří před ním.


 

Všechno načal už v druhé polovině devadesátých let minulého století Jiří Zídek. Ten se v pětadevadesátém roce umístil v draftu na dvaadvacáté pozici a krátce na to už válčil v dresu Charlotte Hornets. V letech 1997 - 98 pak ještě hrál za Denver Nuggets a Seattle SuperSonics, celkem si v NBA za tři sezóny připsal 135 utkání, během nichž nastřílel 453 bodů.
 

Netrvalo příliš dlouho a pod zámořskými koši se objevil další Čech. V roce 2002 byl jako šestnáctý draftovaný Jiří Welsch a v témže roce si zahrál za Golden State Warriors. Jeho působení v NBA bylo ještě delší a úspěšnější než v případě Jiřího Zídka. Vystřídal ale také více mužstev. Za Warriors, Dallas, Boston, Cleveland a Milwaukee naskočil do roku 2006 celkem k 247 duelům s průměrem přes šest bodů za utkání.

Související obsah


 

Ve Washingtonu už s českým basketbalem mají zkušenost, v letech 2011 - 14 tu totiž hrál Jan Veselý, šestka draftu z roku 2011. Po třech letech se ještě přesunul do Denveru, celkem si v NBA zahrál ve 162 utkáních s bilancí 590 bodů.
 

Teď si bude plnit svůj sen další z českých basketbalistů, Tomáš Satoranský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události