Cyklistika

Proč sudí pomohli Froomovi? Na každého jiný metr, zlobí se rival

Proč sudí pomohli Froomovi? Na každého jiný metr, zlobí se rival
Zdroj: Profimedia

Ještě to nedoznělo. A mluvit se o tom bude do konce cyklistické Tour de France. Chris Froome dostal po karambolu na Mont Ventoux pomoc od jury. Vedení závodu mu prominulo minutu a půl ztráty, kterou nabral při šíleném dojezdu na slavnou horu. A soupeři dávají najevo nevoli.

Ve čtvrtek se skoro všichni fandové cyklistiky bavili nad skandálním dojezdem na slavnou horu Mont Ventoux, kde Chris Froome připomínal legendárního Foresta Gumpa. Lídr stáje Sky doplatil na pád po nárazu do motocyklu a do cíle chvíli běžel po svých.
 

Zdroj: Profimedia

Jenže ze stejného incidentu vcelku bez problémů dostal Nizozemec Bauke Mollema a nadělil v posledních 800 metrech Froomovi minutu a půl. A když se v cíli dozvěděl, že Froomovu ztrátu jury neutralizovala, byl v rozpacích. "Co se jako děje? Vypadá to, že tady každý může dostat časové bonusy. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby upadl někdo jiný," ptal se novinářů rozezleně.

Froome je opravdu na Tour chráněnou personou a kontroverzi vzbudil i jeho kousek 33 kilometrů před koncem. Jako lídr ve žlutém demonstrativně zavelel celému peletonu ke zpomalení. Dozvěděl se totiž, že do pádu se dostali jeho domestici. Snad z úcty k šampionovi, snad kvůli nepsaným pravidlům pole závodníků opravdu nesměle zpomalilo. A tak mohl být Froome byl v závěru opět se svými ochránci. Jenže bylo zřejmé, že lídr nejbohatší stáje své postavení tak trochu zneužívá. Opět jsou na stole Mollemova parafrázovaná slova. "Čeká snad peleton na domestiky někoho jiného?..."

Zdroj: Profimedia

Froome, jindy neohrožený a suverénní se dostal na zrádné hoře Mont Ventoux do nepříjemné situace. Kontroverzní rozhodnutí jury, po kterém si tenhle Brit v podstatě vybrečel žlutý trikot ho však najednou dostalo do pozice toho špatného. A to i přesto, že Adam Yates, který se mohl převléknout do žlutého, tuto možnost nechtěl přijmout. "Tímhle způsobem bych nechtěl přebírat dres, patří po právu stále Froomovi," sdělil po konci etapy.

Související obsah


Jenže rozhodnutí jury se diví i zkušený cyklistický rozhodčí Miroslav Janout. „Pravidla Froomovi nezakazují běžet. Musí protnout cíl na kole, což udělal. Ale protože na Mont Ventoux jako na horském dojezdu není tříkilometrová ochranná zóna před cílem, měl dostat čas, v němž cílem fyzicky projel," řekl v rozhovoru pro deník Sport.
Zdroj: isifa.com

Tour je každopádně ovlivněná a selhali rozhodně pořadatelé, kteří zřejmě na Mont Ventoux pustili víc lidí, než bylo zdrávo. A problém se hasil tak, aby se nenaštval největší favorit. Jenže pro zápletku závodu je nakonec kontroverzní rozhodnutí dost nešťastné.

Související obsah

Když Froome doveze žlutý trikot až do Paříže, spousta fandů bude pochybovat o právoplatnosti jeho vítězství. To spíš, kdyby tenhle fenomenální cyklista znovu umazal ztrátu na trati a vrátil se do žlutého navzdory karambolu, byl by teprve tím opravdovým hrdinou.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události