Rio 2016

Dívenka z Nepálu si prošla peklem: Zpod trosek až na olympiádu!

Dívenka z Nepálu si prošla peklem: Zpod trosek až na olympiádu!
Zdroj: profimedia.cz

Olympijské hry jsou díky své pestrosti bohaté na silné lidské příběhy. Jeden z nich nese jméno nepálské plavkyně Gauriky Singhové. Do Ria se probojovala v pouhých 13 letech. Stačilo ale málo a do Brazílie by vůbec nejela. Loni totiž jako zázrakem přežila ničivé zemětřesení ve své zemi...

Gaurika žije se svou rodinou v Londýně. Minulý rok na jaře se ale s matkou a sestrou do rodné země vrátila na národní plavecké mistrovství. Jak se záhy ukázalo, nebylo to vůbec šťastné rozhodnutí. Káthmándú, hlavní město Nepálu, totiž 25. dubna zasáhlo mohutné zemětřesení, které si vyžádalo na 9 tisíc lidských životů.


Související obsah


Stačilo málo a na seznamu oběti bylo i jméno talentované sportovkyně. "Bylo to hrůzostrašné," přiznala Gaurika. "Byli jsme v pátém patře budovy, nedalo se nikam utéct. Na deset minut jsme se schovali pod stůl uprostřed pokoje, pak jsme utíkali dolů po schodech.Naštěstí to byla novostavba, takže na rozdíl od ostatních kolem se nezhroutila," vzpomínala národní rekordmanka.

Zdroj: profimedia.cz


Na zmíněném šampionátu vytvořila několik národních rekordů. Nejen, že je skvělou plavkyní, ale ukázala i dobré srdce. Svým krajanům darovala na charitu vše, co díky plavání vyhrála.


Možná i to jí pomohlo k tomu, že nakonec pojede i na olympiádu do Ria. Na potvrzení startu musela dlouho čekat. Důvod? Příliš nízký věk. "Moc jsem chtěla na olympiádu jet, ale bála jsem se, že mi to nedovolí. Když jsem se před měsícem dozvěděla, že mohu soutěžit, byl to pro mě velký šok," řekla Gaurika.


Související obsah


Svůj velký sen si tak nakonec splní. V brazilském Riu bude suverénně nejmladší účastnicí letošních olympijských her. Až se v neděli postaví na start rozplavby na 100 metrů znak, bude jí teprve 13 let a 255 dnů.

pha, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Rio 2016

Důležité Události