Tenis

Kvůli Plíškovým ji i vyhodili, první trenérka vzpomínala na začátky

Kvůli Plíškovým ji i vyhodili, první trenérka vzpomínala na začátky
Zdroj: Profimedia/ Archiv

Karolína Plíšková je ve finále grandslamového US Open! Ta zpráva potěšila všechny české tenisové fanoušky. Ale jednu tenisovou trenérku z Litvínova o to víc. Když byly sestry Plíškovy ještě malé holky, první tenisové rady jim dávala Zuzana Rolenčíková. A dokonce ji kvůli nim vyhodili z klubu...

Na ten den prý nezapomene. Bylo to 9. září 1999. Ve Flushing Meadows řádily sestry Williamsovy, tehdy sedmnáctiletá Serena mířila na US Open ke svému druhému grandslamu. Tehdy ještě Zuzana Vodáková ale slyšela krutou zprávu. Kvůli malým holkám Plíškovým se musela pakovat.


"Tenkrát jsem z toho byla hodně špatná. Měli jsme tam Tréninkové středisko mládeže, měla jsem i jiné děti, za pár dnů jsme měli jet na republiku. No a já dala přednost tréninku dvojčat před koukáním na finále jedné starší holky. Ale táta Plíšek tak rozhodl,"
vzpomíná paní Rolenčínková. "Kvůli tomu, co se stalo, jsem začala jezdit do Loun. Ve finále si říkám, že všechno špatné je k něčemu dobré..." usmívá se po letech.Přesně 17 let poté - 9. září 2016 porazila Karolína Serenu Williamsovou v semifinále US Open. Jako by tam byl nějaký signál osudu.

Zdroj: Profimedia

"Já se vám přiznám, že jsem ten zápas neviděla, nebyla jsem vzhůru. Ale ještě v noci jsem se to dozvěděla. Začaly mi chodit smsky, které mě probudily. Dopadlo to tak, jak jsem tipovala, a jsem za to ráda," usmívá se.


Od doby, kdy vedla Karolínu a Kristýnu Plíškovy, uteklo hodně vody. Je to dlouhých 15 let, co šla dvojčata zase o trochu dál. Chvilku trénovaly v Německu, pak se přesunuly na pražskou Štvanici. "A já šla na mateřskou," usmívá se Zuzana Rolenčíková. Ale holky sledovat nepřestala.


Když dnes vidí Karolínu, je nadšená. "Samozřejmě, ta doba je dlouhá, co jsme spolu byly. Líbí se mi ale, jak servíruje, jak chodí do balónů, i pohyb zlepšila. Při výšce, jakou má, je vidět, že na tom dělá. Z toho mám radost. A také mám radost z returnu, který vychází. No a forhend, se kterým jsme se trápily, ten tam teď lítá úplně perfektně. Jsou tam vidět léta dřiny a odříkání," vyjmenovává seznam předností finalistky grandslamu její první trenérka.


"Když jsme začínaly, tak jsme si s úsměvem říkaly, že by bylo prima, kdyby hrály jako Venus a Serena, to byly naše vzory. Teď je opravdu vtipné, že je Kája porazila na jednom turnaji," vzpomíná. "Říkali jsme, že jsou veliké a budou potřebovat dobrý servis, že si tím uhrají hromadu bodů zadarmo. To všechno jsme si plánovali. Ale určitě jsme si nemysleli, že Karolína bude hrát finále US Open," říká až dojatě litvínovská trenérka.

Zdroj: Profimedia

Karolínu prý nerozhází ani to, že se stala terčem bulvárních deníků, když randí s celebritou Michalem Hrdličkou. A třeba na to má svůj vliv i současné období zamilovanosti tenisové komety.

Související obsah


"To má určitě kladnej vliv, co si budeme povídat," směje se. "Ona je hodně silná osobnost, mediální tlaky ustává jako málokdo. Jak je skromná a pokorná, tak ji to žene dopředu. A je silná, ustojí taková extempore," myslí si Zuzana Rolenčíková.
Zdroj: Instagram

Vzpomínky v ní zůstaly. I když to byly jen dva roky práce, má z nich radost. A těší ji o to víc, že na dětství s první trenérkou vzpomínají i samotné holky. "Víte, Karolína... já jí opravdu děkuju. Málokdo si vzpomene na svého prvního trenéra z dětství. Asi ta doba pro ně byla hezká. Mám dopisy, co mi holky psaly, ale ty nikomu nedám," říká skoro se slzami v očích.
 

V kontaktu je v poslední době ale spíš s maminkou dvojčat. "Hodně se vídáme s mámou holek s Martinou. Vždyť jsme to tehdy spolu vedly, když holky začínaly. Samozřejmě píšu gratulace a nějaká povzbuzení," říká.

Zdroj: Instagram

Jedno ale Zuzanu Rolenčíkovou možná trochu mrzí. Vedle Karolíny by prý klidně mohla zářit i druhá ze sester. "Tam mám možná trošku bolavé srdíčko, že se Tyndě nedaří o trochu víc. Ta kdyby byla taky v desítce...," zasní se.


Prý ale není všem dnům konec. "Do padesátky na světě patří. Teď to vázne na tom, že není trenér, kluk, který by byl ochotný s ní jezdit a dokázal z ní vytáhnout, co v ní je. U Karolíny to třeba fantasticky dokázal Jirka Vaněk."

Zdroj: Profimedia

Že by v českém tenisovém prostředí nebyl schopný kouč? "Ono si to musí sednout. Musí věřit on jí, ona jemu. Ta holka pak nesmí nepřemýšlet a říct si jo, jdu do toho, udělám to. Kdyby se nějaký takový člověk do tenisu našel, tak si myslím, že by to mohlo někam dospět. Třeba Kotyza je teď volnej," usmívá se a radí nesměle. "Né! To, je vtip," dodává. Ale co kdyby to fungovalo...
 

Dnes už je paní trenérka Rolenčíková zpátky v litvínovském tenisovém klubu a připravuje nové tenisové talenty. Třeba Miriam Kolodziejová vyhrála grandslamové juniorky na Australian i French Open.

Zdroj: Profimedia

"Tu vídám hodně často. Talent určitě má, ale ty podmínky měla jiné, než měly holky. Miriam vyrůstala jako klubová hráčka, trénovala s ostatními dětmi - dvě hodinky s trenérem týdně, jinak ve skupince. Ve svých 18 letech začíná hrát ženy. Jenže holky jezdily na ženské turnaje už od 14-15 let, to je úplně jinde. Táta Plíšek zařídil holkám i trenéra jen pro sebe, to stojí nějaké peníze. Vždycky holky měly náskok a ten udržovaly celou dobu. Ale kdyby se Miriam dostala třeba do 200. místa na světě, to bych byla ráda," říká trenérka.


Finále si Zuzana Rolenčíková ale asi už ujít nenechá. Karolína Plíšková se střetne s Angelique Kerberovou, kterou na turnaji v Cincinnati porazila. "Teď to bude těžší. Kerberová byla tehdy unavená z olympiády. Záleží, jak to tam napadá, protože ta Kerber toho opravdu spoustu vybere..."


A kdyby to vyšlo?... Nepředbíhejme.

Tomáš Rambousek, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události