Hokej

Zveřejnit platy? Proč ne, říkají hokejisté. Proti není ani šéf svazu

Zveřejnit platy? Proč ne, říkají hokejisté. Proti není ani šéf svazu
Zdroj: Profimedia

Představte si, že váš šéf vytroubí do světa, kolik berete peněz! Lidé se o tom začnou bavit, v horším případě závidět. Nečekaný krok udělal manažer klubu Energie Karlovy Vary Miroslav Vaněk. Díky němu fanoušci vědí o výši platů v hokejové extralize. Udělal dobře?

V aktuálně posledním celku extraligy pobírají podle reportáže Deníku Sport hokejisté průměrně 90 tisíc korun měsíčně. Není to moc, v Evropě si hokejisté přijdou na lepší peníz, o Rusku či KHL nemluvě. Ale v porovnání s průměrným českým platem jsou hokejisté opravdu trochu nadstandard.


Pokud se ale zeptáte v jiných hokejových klubech, není myšlenka zveřejňování hráčských platů zase tak zavrženíhodná. "Zveřejnění platů hráčů by samozřejmě pomohlo ve vytvoření tlaku na hráče. Lidé by viděli, za jaké peníze hokejisté hrají a jaké výkony odvádějí. Souhlasím také s Mírou Vaňkem, že majitelé klubů nejsou žádní otrokáři, jelikož dávají do hokeje desítky milionů korun a velmi dobře hráče platí," říká říká generální manažer HK Mountfield Aleš Kmoníček.

Související obsah


Zveřejňovat platy hráčů ale v Hradci Králové zřejmě ještě nebudou. "Myslím si, že české prostředí na tenhle krok zatím není připravené," dodává Kmoníček.


Podobně jako v Česku se o platech nemluví ani ve Skandinávii. Platy hráčů jsou tabu ve Finsku i Švédsku. "Tady se o tom nikdo nebaví. Kolik kdo bere, není veřejná věc," říká Dominik Hrachovina, který chytá za Tapparu Tampere. I podle něj by ale bylo problémem zveřejňování platů v Česku spíše prostředí.

Zdroj: Profimedia

Plat hokejisty je zcela jistě nadprůměrná záležitost. Podle hráčského agenta Pavla Maršouna se ale hokejisté nemají za co stydět. "Ti kluci mají krátkou dobu na to, aby byli zabezpečení. Špičky samozřejmě berou statisíce, ale 60-70 procent hráčů má platy špičkových dělníků. Navíc to, co ti kluci vyfakturují, tak také zdaní. Platí sociální a zdravotní pojištění. Moc kluků, které by zabezpečil hokej do konce života, není. A pokud si někdo koupí nějakou nemovitost, to jsou jen výjimky," říká hokejový agent.

Související obsah


Maršoun si ale myslí, že pokud by se platy zveřejnily, hokejisté by to přijali i v Česku. "Doba se mění a klukům by to asi ani nevadilo. Kdyby tu takové platy nebyly, tak by extraliga neměla takovou úroveň. Vše je otázka nabídky a poptávky. Když velké peníze někdo vydělá v Kanadě či Americe, tak tam není závist, spíš je to známka uznání. Když je někdo úspěšný, tak je také zaplacený," dodává Pavel Maršoun.

Zdroj: Profimedia

V českém hokeji je jedním z nejlépe placených hráčů Jaroslav Bednář a ani on by se zveřejněním platu problém neměl.
"Ve světě je to běžná věc. Ve Švýcarsku, Rusku i v Americe lidé vědí, kolik hráči berou. Už nějaké spekulace vyšly a nebyly daleko od pravdy. Myslím, že v Čechách lidé plus-mínus vědí, jaké jsou platy, nemusí se chodit kolem horké kaše. I mě osobně je to jedno. Hokejisté jsou placeni dle výkonnosti a relativně dobře," říká muž, který hraje za HK Mountfield, v kariéře stihl vyhrát českou, švýcarskou i ruskou ligu a z mistrovství světa přivezl v roce 2006 stříbro.

Zdroj: Jakub Deml

O platech hráčů je informován i Český svaz ledního hokeje. Hráčské smlouvy jsou zaregistrovány. Pokud jde o zveřejnění platů, nechal by předseda ČSLH Tomáš Král by majitelům volnou ruku. "Dovedu si představit, že se platy zveřejní, ale je to vyloženě věc majitelů klubů. Já asi osobně bych s tím problém neměl, když to ale budeme srovnávat s NHL, to je jiný svět. V zámoří se dozvíte i platy jiných profesí nebo kulturních celebrit. Tam je to obvyklé a nikdo se nad tím nepozastavuje. U nás to obvyklé není. Je tak na majitelích aby zvážili, zda je to ku prospěchu věci," říká první muž českého hokeje.

Tomáš Rambousek, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události