Freestyle motokros

MS ve freestyle motokrosu: Tohle jsou cíle českých borců!

MS ve freestyle motokrosu: Tohle jsou cíle českých borců!
Zdroj: Night of the Jumps

Čeští borci Petr Pilát a Libor Podmol se pomalu začínají soustředit na mistrovství světa. To začíná už zítra ve švýcarské Basileji. Podle výpovědí obou jezdců jde jen o jeden z mnoha závodů v rámci jejich náročné sezony. Málokdo by možná tušil, jak jsou během celého roku oba vytíženi.

V případě Libora Podmola už tak náročný rok ovlivnilo zranění. Místo rehabilitace zlomené klíční kosti absolvoval mistr světa z roku 2010 i týden na Dakarské rallye. "Myslel jsem si, že na Dakaru budu mít víc času a prostoru se věnovat svému tělu, ale spíše jsem do těla dostával," popisoval Podmol, který posledních čtrnáct dní strávil ve Španělsku.

Start nové sezony ale proběhne až v sobotu ve švýcarské Basileji. Místní sportovní hala má svá specifika – patří k nejmenším arénám v Evropě. "Takže bude hodně záležet na tom, abych neudělal chybu i při jednodušších tricích," dodal Podmol, který v letošní sezoně bude sázet zejména na svůj Surfer Flip a také na bodyvarialový trik Volt, při kterém spadl. Nový trik v záloze nemá. "Myslím, že mistrovství světa není o nových tricích. Taky je potřeba rozlišit, jestli se jedná o nový kousek pro jezdce, nebo pro náš sport," tvrdí loňský vítěz X-Games.

I přes komplikace před startem chce mířit výsledkově vysoko. "Mým plánem je posbírat hodně pódiových umístění. Samozřejmě chci vyhrát také celkově, ale forma zatím není na sto procent," prohlásil Podmol, který v loňském roce dokázal vyhrát závod v Kolíně nad Rýnem.

Petr Pilát měl v loňském roce jen čtyři volné víkendy. Důvod? Přední český freestyle motokrosař se vedle závodů věnoval také exhibicím. Velice nabitý program má také v roce 2017. "Počítám, že závodů bude kolem dvaceti a exhibicí může být tak třicet. Skoro vůbec si neodpočinu, což mi ale moc nevadí," popsal Pilát.

Pilát bodoval v loňské sezoně se svým novým trikem – Kapitán Pilát Flip. Nohu dal na přední blatník a provedl s motorkou salto. Společně s čistou jízdou a precizním protažením triků vybojoval několik umístění na stupních vítězů. "V letošní sezoně chci na bednu, co nejvíce to půjde. A v celkovém pořadí chci skončit mezi nejlepšími," vyhlásil Pilát, loňský domácí šampion.

Ve Švýcarsku se bude prát o body s tovární KTM. A jak se připravoval? Přímo u úřadujícího mistra světa – Španěla Maikela Melera. "Ale ani tady počasí není žádná sláva, ve Španělsku dokonce dva dny sněžilo, což zdejší lidé vůbec nechápali," smál se Pilát, který u Melera jezdil čtyři dny. Nejvíce se zaměřil na Flair, tedy otočku o 540 stupňů. "Chtěl bych tento skok zařadit do mé jízdy hned ve Švýcarsku," dodal Pilát, který v letošním roce zorganizuje tradiční exhibici "Pilníkovo pozdní odpoledne" a v jednání jsou také závody o domácí titul.

lju, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události