Sarajevo

Smutné obrázky: Sarajevo 33 let po ZOH, našli ho cyklisté a graffiti

Smutné obrázky: Sarajevo 33 let po ZOH, našli ho cyklisté a graffiti
Zdroj: Profimedia

Už je to taková klasická smutná nostalgie. Pohledy na dějiště dřívějších olympijských her jsou mnohdy plné podivu a zděšení. Také sportoviště v bosenském Sarajevu pomalu chátrají. Ale aspoň cyklisté si užívají jízdy neobvyklém tobogánu.

Betonové koryto už pomalu zmizelo v lesním porostu, na tra´t padají větve i i shnilé stromy a radost mají vyznavači grafitti, kteří si z betonových stěn udělali plochu pro své výtvory. Aspoň takhle to v Sarajevu žije.


Dějiště olympiády z roku 1984 ale pravda pamatuje i horší chvíle než je současné chátrání tratí. Válka v Bosně a Hercegovině ochromila život jen 8 let po sportovním svátku. Ze Sarajeva to je jen 100 kilometrů do Srebrenice, která zažila děsivé chvíle při válečném masakru.

 


Ale život se zase vrací a tak tobogán pro sáňkaře a bobisty dnes občas sjedou na svých kolech odvážlivci. "Vyrazil jsem na svém bicyklu na horu Trebevič a sjel dolů po bobové dráze," pochlubil se nadšenec Tamas Varga.

Během sjezdu mu tachometr ukázal nejvyšší rychlost 59,3 km/h, bobisté už před 33 lety jeli dvojnásobnou rychlostí. "Vím, že lepší cyklisté mohou jet i rychleji, ale mě to stačilo, protože jsem si to opravdu užil," dodal Varga.


Na ZOH 1984 v Sarajevu získala československá výprava 2 stříbrné a 4 bronzové medaile. Ze stříbra se radovala třeba i Gabriela Svobodová, dnes Soukalová, která s lyžařskou štafetou doběhla na druhém místě. Stříbro získali i hokejisté, bronz pak lyžařka Květa Jeriová, krasobruslař Jozef Sabovčík, skokan na lyžích Pavel Ploc a sjezdařka Olga Charvátová.
 

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události