Petr Kopfstein

Akrobatický pilot Kopfstein: Věřím, že letadlo na to má a my také!

Český pilot Petr Kopfstein se s každým závodem Red Bull Air Race zlepšuje. Minule v San Diegu poprvé postoupil do Round of 8, teď v japonské Čibě dokonce prošel až do Final 4, ve kterém vybojoval druhé místo. Už není nováčkem. Nyní ho musejí piloti bojující o titul mistra světa v nejprestižnější letecké soutěži na světě vnímat jako vážného soupeře.

Soupeři si na vás teď budou muset dávat větší pozor. Mění se tím něco pro vás?

Nic zásadního. Samozřejmě nás těší, že už nejsme vnímáni jako nováček, kterému se občas něco povede. Létáme konzistentně a postupně se zlepšujeme, takže soupeři nás musí brát jako vážnou konkurenci. Naši dlouhodobou strategii to ale nijak nemění.

Související obsah

Takže i v Budapešti, kde se bude závodit 1. a 2. července a kam vás přijedou podpořit tisícovky českých fanoušků, bude cílem medaile?

To je samozřejmě náš nejvyšší cíl. Závodem v Čibě jsme si potvrdili, že to, co děláme, má smysl a přináší to výsledky, takže by bylo nelogické dávat si menší cíle. Na druhou stranu je nám ale jasné, že máme stále co zlepšovat.

Cesta za úspěchem ale nebyla jednoduchá. Hned v prvním kole (Round of 14) jste narazil na Japonce Muroyu, domácího Boha, který byl zřejmě i největším favoritem závodu. Porazil vás ale jen o 0,007s.

Po kvalifikaci nám bylo jasné, že Yoshi nebude v žádném případě lehkým soupeřem. Náš cíl byl zaletět čistý, ale i přesto rychlý čas, který by Japonce dostal pod ještě větší tlak. To se nám nakonec podařilo, ale Muroya tíhu situace ustál a zvítězil o opravdu minimální rozdíl. V žádném případě jsme to ale nebrali jako zklamání. Jak se později ukázalo, náš čas byl dostatečně rychlý a nakonec i 90 tisíc japonských fanoušků zůstalo spokojených.

Do druhého kola (Round of 8) jste postoupil z pozice nejrychlejšího poraženého. Měnil jste pro duel s Američanem Kirby Chamblissem strategii?

Zvolil jsem stejnou taktiku jako proti Yoshimu Muroyovi. Formát závodu je nastavený tak, že pomalejší z předchozího kola letí v tom následujícím jako první. To má výhodu v tom, že se můžete soustředit pouze na svůj let. Dlouhodobě se snažíme létat hlavně čistě, což se nám proti Kirbymu vyplatilo.

Ve finálové čtyřce proti vám stáli největší favorité celého seriálu – pozdější vítěz Muroya, Čech Martin Šonka a mistr světa Matthias Dolderer. Jaké jste si dával cíle?


Postoupit do Final 4 byl před závodem náš hlavní cíl. Samozřejmě si uvědomujeme, že nám k tomu trochu pomohlo i štěstí, ale to už k našemu sportu prostě patří. Final 4 jsem si chtěl hlavně užít, ale na druhou stranu nic nevypustit. Cíl byl zaletět primárně čistý čas, bez penalt, což se nakonec ukázalo jako dobrá strategie.

Věřil jste v pódium?

Ve Final 4 se vždy může stát cokoliv. Každý ze čtyř pilotů letí už opravdu na hranici rizika, což má často za následek časovou penalizaci. Když se mi opět podařilo zaletět čistě, věděl jsem, že šance na pódium je poměrně vysoká. Nakonec tedy obrovská spokojenost s druhým místem a posunem na celkovou čtvrtou pozici.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Petr Kopfstein

Důležité Události