Jaromír Jágr se konečně dočkal nového angažmá. A bude hrát znova v NHL. Domluvil se na kontraktu s Calgary Flames. Působiště pětačtyřicetiletého hokejisty není však zajímavé jen tím, že jde o první kanadský klub v Jágrově životopise. Bude mít totiž i zajímavého spoluhráče.
Slavná kariéra Jaromíra Jágra v NHL se začala psát v roce před sedmadvaceti lety. Právě v roce 1990 byl Jaromír Jágr draftován Pittsburghem Penguins jako pátý v pořadí v prvním kole. A jeho kariéra strmě stoupala. V dresu Tučňáků získal dvakrát Stanley Cup, postupně si zahrál i ve Washingtonu, New Yorku Rangers, Philadelphii, Dallasu, Bostonu, New Jersey a do loňské sezóny působil na Floridě.
Výčet jeho úspěchů a rekordů je pozoruhodný. Za všechny jmenujme druhé místo v historickém pořadí kanadského bodování, lepší je jen legendární Wayne Gretzky.
Teď má šanci přidat řadu dalších. Jeho kariéra v NHL nekončí ani v pětačtyřiceti letech, jeho devátým klubem v nejslavnější hokejové soutěži světa se stává Calgary Flames. Jágr si tak vůbec poprvé zahraje za kanadský tým.
Kromě českého parťáka Michaela Frolíka se u "Plamenů" potká třeba i s Matthewem Tkachukem. Že vám příjmení Tkachuk něco říká? No jistě, vždyť jeho otec patří k výrazným postavám historie NHL. Odehrál zde přes 1 200 zápasů, je členem Síně slávy.
Související obsah
A co je zajímavé, NHL si ho vybrala v témže roce jako Jaromíra Jágra. Rodáka z Melrose v Massachusetts si v roce 1990 zvolil v draftu Winnipeg. Šel jako devatenáctý v pořadí. Kromě Winnipegu hrál za Phoenix, St. Louis a Atlantu. Kariéru končil v roce 2010.
Ale zpět k Jágrovi. Téměř šest let poté, co kladenský odchovanec podruhé zvedal nad hlavu Stanley Cup, přibyl do rodiny Keitha Tkachuka nový přírůstek. Narodil se malý Matthew.
Možná už tehdy chtěl mít tatínek Keith ze synka hokejistu. Těžko ale mohl odhadovat, že si jednou zahraje právě s Jágrem.
Přesně to je teď na pořadu dne. Už tento týden začíná v zámoří nová sezóna a právě Jaromír Jágr se sejde v jednom dresu s Matthewem Tkachukem. Devatenáctiletý mladík v Calgary minulou sezónu při své premiéře odehrál 76 utkání s bilancí 13 branek a 35 asistencí.
Což je mimochodem podobná bilance jako ta, kterou předvedl v posledním ročníku na Floridě Jaromír Jágr (16 + 30). Jak si povede o čtvrtstoletí starší Jágr v porovnáním s nadějným mládím? Uvidíme v následujících týdnech a měsísích.