Sparta Praha

Vyrůstal v ghettu, zdobil dorty. Teď je Florin Nita posilou Sparty

Vyrůstal v ghettu, zdobil dorty. Teď je Florin Nita posilou Sparty
Zdroj: Profimedia

Sparta má nového gólmana a hlasy z Rumunska naznačují, že Florin Nita je nejen skvělý fotbalista, ale i výjimečný chlap s pohnutým osudem. Na Letné už se pomalu zabydluje a možná se stane oblíbencem publika.

Florin Nita je gólman z širšího kádru rumunské reprezentace a má na svém kontě jeden start za Rumunsko. Jenže ještě než se vypracoval z klubu Concordia Chijana do Steauy Bukurešť, prožil hodně smutný život.

Související obsah


„Byl to smutný kluk z chudé rodiny. Jeho táta zemřel, když mu bylo pět let. Florin žil se svou sestrou a matkou, kterou ale trápila cirhóza,“ vyprávěl Ion Adam, který Florina objevil pro velký fotbal.

Zdroj: Twitter

Životní úroveň rodiny Nituových šla od desíti k pěti a možná ještě níž. „Matka živila dvě děti, neměla peníze a musela prodat solidní byt v Zetari. Obchodník s nemovitostmi jí navíc ošidil a dostala jen 30 tisíc eur. Když peníze došly, vydala se s Florinem a jeho sestrou do nechvalně proslulé čtvrti Ferentari,“ dodává Adam. Mluví o nejhorší bukurešťské čtvrti v takzvaném „sektoru 5“, připomínající košické sídliště Luník. Tam žili v suterénu na ploše 10 metrů čtverečních.

Zdroj: Twitter

Když bylo Florinovi 20 let, zemřela mu i jeho těžce nemocná maminka. Tehdy ještě netušil, že si fotbalem bude moci vydělávat a jako neznámý mladík našel práci v cukrárně a zdobil dorty. Angažmá mu ale i díky Ionu Adamovi nabídl klub Concordia Chijana ze západní periferie Bukurešti. Během tří sezon už byla z Florina jednička týmu a v roce 2013 si ho vybrala Steaua.


Pro Florina byl fotbal spása. Našel v něm životní smysl a trenéři si vážili hlavně jeho zápalu. Měl i to štěstí, že ho mohl sledovat i Helmut Duckadam, rumunská fotbalová ikona. „Nita trénuje úžasně a má obrovskou píli, ač je dnes třeba jen druhý nebo třetí brankář. Má velmi dobrý postřeh a jeho hra nohou je nad úrovní naší první ligy,“ vyprávěl hrdina finále Evropské ligy z roku 1986. Duckadam tehdy vychytal Barceloně všechny penalty a Steaua slavila senzační trofej.

Související obsah


Zpět ale k Nitovi. Ten se prvního zahraničního angažmá dočkal až ve svých 30 letech. Získala ho pražská Sparta. Na Letné tak budou tři rumunští fotbalisté. Vedle Bogdana Vatajelu se bude moci Florin opřít i o svého kamaráda Nicolae Stanciua.

Zdroj: Profimedia

Cesta chudého kluka z bukurešťského ghetta se zastavila na Letné. Teď už se kolem něj točí úplně jiné peníze. Na Letnou přišel za 2 miliony eur a jeho plat bude na poměry české ligy nadprůměrný. A snad to pro něj bude šťastné období. Těch špatných let už bylo dost.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události