Olympiáda

Znáte pravý význam olympijských kruhů? Barvy neznačí kontinenty!

Znáte pravý význam olympijských kruhů? Barvy neznačí kontinenty!
Zdroj: Profimedia

Zejména teď jsou všude, zná je každý, ale možná mnozí z vás netuší, kde se vzaly a co přesně znamenají. Řeč je o olympijských kruzích. Tradiční symbol existuje už přes sto let a olympiádu bychom si bez něj takřka nedokázali představit.

Už zítra začínají XXIII. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Sportovní fanoušci se nemohou dočkat. K olympiádě patří mimo jiné i tradiční kruhy. Je jich pět, mají pět různých barev. Ty znázorňují světové kontinenty – Evropa je modrá, Asie žlutá, Austrálie zelená, Afrika černá a Amerika červená.

Související obsah

 
 

Alespoň tak je to vžito mezi veřejností, jelikož to v dobách minulých měl takto prezentovat i jejich autor Pierre de Coubertin. Oficiální verze Mezinárodního olympijského výboru je však jiná. Kruhy podle ní nesymbolizují jednotlivé kontinenty. Mezi lidmi tak existují různé spekulace o tom, co tedy kruhy znamenají. Podle mnohých historiků mají být symbolem jednoty, soudržnosti, celistvosti a zobrazují všechny země, nikoliv kontinenty. Pravda je tak asi někde mezi.

Související obsah

 
 

Kruhy se na olympiádě objevují od roku 1920, i když existují o osm let déle. Jsou součástí medailí, vlajky či oblečení a dresů. Vymyslel je, respektive navrhl, Pierre de Coubertin. Byl to francouzský pedagog a historik, který je považován za zakladatele moderních olympijských her.

lju, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události