Hokej

Sparta na rozcestí! Proč by Krupp neměl skončit jako Stramaccioni?

Sparta na rozcestí! Proč by Krupp neměl skončit jako Stramaccioni?
Zdroj: profimedia.cz

Pro český hokej by to byla velká událost! Vedení pražské Sparty vyjednává o příchodu slavného kouče Uweho Kruppa a dohoda je údajně na spadnutí. Fanoušci se ale obávají, aby německý trenér neskončil podobně jako jeho fotbalový kolega Andrea Stramaccioni. Proč by však tento tah měl vyjít?

Uwe Krupp a Sparta! Hodně lákavé spojení, které by se už brzy mělo stát realitou. Vrátí ale bývalý skvělý hokejista pražský celek na výsluní? 

Mezi fanoušky už teď řádí obavy, aby nenapodobil příběh italského šviháka Andrey Stramaccioniho. Ten přišel loni v létě do kabiny fotbalové Sparty s obrovským očekáváním, jeho mise však skončila fiaskem.

Proč by měl Krupp dopadnout lépe?

1, Rozdíl v kvalitě

Ten zcela nejzásadnější faktor, v němž Krupp poráží Stramaccioniho na celé čáře. Dvaapadesátiletý rodák z Kolínu nad Rýnem je totiž uznávaným odborníkem, jenž své umění prokázal už několikrát. Národní tým Německa vytáhl z B-skupiny do elitní kategorie, navíc s ním dokázal postoupit až do semifinále mistrovství světa. A to na šampionátu hraném doma v Německu, což jeho kredit ještě zvýšilo. 

Vavříny ale Krupp sbíral i na klubové úrovni, když hned třikrát hráli jeho svěřenci finále nejvyšší německé soutěže. Naposledy ještě před pár dny, svůj Eisbären Berlín, kde působil poslední tři roky, ovšem ke zlatu nedotáhl. 

I tak je ale Kruppova kariéra jednoznačně úspěšná. A to nemluvíme o jeho hráčské dráze, když se coby první Němec v historii dokázal výrazně prosadit v NHL a v dresu Colorada vyhrál Stanley Cup.

To Stramaccioni neodehrál kvůli zranění kolena ve velkém fotbale jediný soutěžní zápas a coby trenér měl opravdové úspěchy jen s juniorkou. Většina jeho štací pak skončila blamáží.

Zdroj: Profimedia

2, Sázka na české hráče

Zatímco majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský kupoval Stramaccionimu bezhlavě skoro každého, na koho si Ital ukázal, Krupp si na něco takového může nechat zajít chuť.

Kostru týmu totiž tvoří čeští hráči a ani příchod uznávaného Němce na tom nejspíš nic nezmění. Jistě, Krupp si s sebou bude moci přivést pár posil z ciziny, rozhodně to ale nebude takový zásah jako v případě Stramaccioniho řádění.

Aby léčba zahraničním koučem nebyla kontraproduktivní, si ostatně kromě šéfa klubu Petra Břízy pohlídíá i sportovní ředitel Michal Broš. Ve fotbalové Spartě vykonává tuto roli zkušený Zdeněk Ščasný, jenž se ale funkce ujal až v zimě. Kdyby se tak stalo o půl roku dříve, třeba by se Sparta vyhnula transferovým přehmatům typu Georges Mandjeck, Jonathan Biabiany nebo Rio Mavuba...

Zdroj: Profimedia

3, Delší časový prostor

Jedna ze školáckých chyb letenského klubu tkvěla v tom, že ačkoli sáhl k dalekosáhlým změnám v realizačním týmu i samotném kádru, Stramaccioni nedostal moc času na koncepční práci.

Respektive dostal, jenže úspěchy měl mít hned. A to jak v pohárech (postup do základní skupiny Evropské ligy), tak samozřejmě i v české nejvyšší soutěži (titul). Stramaccioni byl tak od začátku pod enormním tlakem, který absolutně neustál. Dělal jednu chybu za druhou a Sparta byla pod jeho rukama téměř vším, jen ne dobře vyladěným strojem.

Situace Kruppa by měla být přece jenom milosrdnější. Výsledky v základní části extraligy nebudou tak podstatné, pokud se mužstvo konečně dokáže prosadit v play-off. Ještě důležitější cíl je pak Spartu trvale zakotvit zpět mezi nejlepšími českými kluby, což rozhodně není úkol na jednu sezonu. Chce to trpělivého architekta, což je role jako stvořená pro Kruppa. 

Zdroj: Profimedia

 

fre, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události