Fotbal

ŠÍLENSTVÍ v chorvatských ulicích: Slavil se postup do finále! VIDEO

Rok 2018 se překlenul do druhé poloviny teprve nedávno. Už teď je ale jasné, že v jedné malé zemi na jihu Evropy to bude jeden z těch vůbec nejúspěšnějších. Čtyřmilionové Chorvatsko se totiž dostalo do finále mistrovství světa ve fotbale. Po semifinálovém zápase, ve kterém porazilo zakladatele fotbalu z Anglie, se v ulicích slavilo dlouho do noci, ne-li až do rána.

Kdo by to byl na začátku nového tisíciletí řekl. Po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 zmítala Chorvatsko a okolní státy krutá válka, která se táhla dlouhých 10 let. Chorvatsko bylo z velké části hodně zasaženo a zotavování nějaký čas trvalo. Teď je země, která je má o nějakých 20 000 km2 a 6,5milionu obyvatel méně než Česká republika, ve finále nejpopulárnějšího sportovního kolektivního turnaje na světě. Pouze pro zajímavost: Ve finále mistrovství světa od roku 1950, kdy o titul bojovala Uruguay, nebyla menší země, než je teď Chorvatsko.

Oslavy byly po prodloužení v semifinále s Anglií monstrózní. Ulice i pláže se hemžili fanoušky, kteří oslavovali historicky první postup do finále dlouho do noci. S domácími určitě sdíleli nadšení z postupu také čeští příznivci. Vždyť Chorvatsko je už dlouhodobě jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů.
 

Podívejte se sami na to, jak se na „Jadranu“ včera pařilo:

IDEMO HRVATSKAAAAA

Pspvek sdlen Mayra Ferrari (@mayraferrarii),

Croatia World Cup Semi Finals win party.

Pspvek sdlen Jason OMara (@jasonomara),

Chorvatské fotbalisty žene dopředu také neoficiální fotbalová hymna, kterou vydali sami fanoušci těsně před turnajem. Písnička „Igraj moja Hrvatska“ teď zní nejen ve všech městech a na všech plážích v zemi, ale také na základnách chorvatských fandů v Rusku. 

A slavil určitě i Pavel Horváth. Ten už před mistrovstvím světa avizoval, že při naší absenci na turnaji bude držet palce právě Chorvatům. Po čas Mundialu si prý dokonce říká Pavel Chorvát. Ale je pravda, že k nim máme asi nejblíž. Oba jsme Slované, ale hlavně! Pivo se řekne stejně u nás i v Chorvatsku.

Související obsah

Uvidíme, jak si výběr plný hvězd hlavně ze Španělska a Itálie povede. Modriče a spol. čekají Galští kohouti z Francie, které se v cestě na vrchol také nehodlají před ničím zastavit.

Pokud zrovna trávíte dovolenou v Chorvatsku a máte videa z oslav, můžete nám je zaslat na: redakcesport@nova.cz

med, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události