Scott Dixon

Napínavé Toronto! Dixon vyhrál a navýšil náskok v čele šampionátu

Napínavé Toronto! Dixon vyhrál a navýšil náskok v čele šampionátu
Zdroj: Profimedia

Závod IndyCar Series na městském okruhu v Torontu potvrdil svou pověst. Na kanadské trati se fanoušci opět dočkali skvělé a napínavé show, která dopadla nejlépe pro čtyřnásobného šampiona Scotta Dixona. Jeho rivalové v souboji o titul se připravili o dobré výsledky po vzájemných kolizích nebo nárazech do zdí, které jsou v Torontu proklatě blízko.

Reklama na IndyCar, tak by se stručně dal shrnout tradiční závod v ulicích kanadského Toronta. A letošní závod nebyl výjimkou. Že se mohou diváci těšit na skvělou podívanou, naznačili jezdci hned v prvním kole. Vítěz kvalifikace Josef Newgarden se zuby nehty bránil útokům rivala Dixona. Za ním se z třetího místa na sedmé propadl Pagenaud. Naopak na třetí příčku postoupil Hunter-Reay. Málem se srazili i dva domácí oblíbenci, kanadští závodníci Wickens a Hinchcliffe.

Část pilotů v čele s Edem Jonesem zkoušela zajet brzo k mechanikům. Doufali pak, že některý ze soubojů skončí nárazem do zdi a výjezdem zpomalovacího vozu. Ti, kteří by v tu dobu měli pit stop za sebou, by se pak dostali před závodníky, kteří museli zastavit až po vyjetí zpomalovacího vozu.

Žlutá fáze ale přišla až po prvních zastávkách v boxech. Poté, co se díky lepší práci mechaniků dostal na třetí místo Power, udělal vítěz letošní Indy500 školáckou chybu, na výjezdu z poslední zatáčky se dostal do nečistot a lehce narazil do zdi. Okamžitě zpomalil, díky čemuž se před něj dostal Hunter-Reay. Na protilehlé rovince Lakeshore Boulevard na něj zaútočil také Rossi, do Powera ale narazil a zlomil o něj přední přítlačné křídlo. Navíc na konci rovinky udělal chybu Hunter-Reay a zapíchl se do bariéry z pneumatik.

Napínavé první kolo v Torontu:


Na trať poprvé musel zpomalovací vůz, Powera, Rossiho a Hunter-Reaye čekaly opravy v boxech. Po restartu navíc Powerovu chybu okopíroval jeho kolega Newgarden. Lídr závodu najel v poslední zatáčce do zdi!

Skvěle toho využil domácí miláček Wickens a protáhl se na druhé místo za nového vedoucího muže Dixona. V první zatáčce došlo k velké skrumáži – Rahal vrazil do Chiltona, do něj narazil Rossi a zezadu svého kolegu nabral Hunter-Reay. Do nich narazil také Bourdais a do bariéry se opřel Power, který neměl kam uhnout.

Související obsah

Opět se ukázalo, jak jsou vozy IndyCar od italské Dallary bytelné. Ze závodu vypadl jen Chilton a Rahal pokračoval s obrovskou ztrátou. Power i přes rychlou opravu zavěšení ztrácel jen dvě kola, Hunter-Reay jedno a dvojice Rossi a Newgarden dokonce dokázala zůstat ve stejném kole jako lídr závodu a dál tak mohla myslet na dobrý výsledek!

Hromadná nehoda v 1. zatáčce

Po restartu se dlouho nezávodilo. Nováček Binder, který vloni závodil ve Formuli 3,5 za český tým Lotus, udělal v 8. zatáčce chybu a způsobil další přerušení závodu. Ale i při dalším restartu udržel Dixon vedení a začal postupně soupeřům ujíždět.

Další napínavé okamžiky přišly po posledním pit stopu se Pagenaud dostal před Wickense. Oba piloti pak svedli napínavý souboj. Francouz měl ale ostřejší lokty a kanadskou hvězdu málem poslal do zdi. Sató byl dalším pilotem, který nezvládl průjezd poslední zatáčkou a narazil do zdi. Svůj vůz ale odklidil do únikové zóny a zpomalovací vůz na trať už nemusel. V závěrečných kolech se zeď stala osudnou i Pigotovi, který před týdnem dosáhl v Iowě svého nejlepšího výsledku v IndyCar, když dojel druhý.

Těsná bitva Pagenauda a Wickense:

V závěru závodu se ještě o nečekané vzrušení postaral Marco Andretti. Ten během závodu dokázal ze 14. místa na startu postoupit až do první pětky, jenže v nájezdu do posledního kola musel ze čtvrtého místa neplánovaně k mechanikům. Ve voze měl málo paliva a do cíle by nedojel.

Za vítězným Dixonem dojel předloňský šampion Pagenaud, pro nějž je to vyrovnání jeho letošního maxima. Třetí příčka patřila domácímu Wickensovi. Jeho stájový kolega, krajan a kamarád Hinchcliffe byl čtvrtý. Pro nový tým Carlin vyjel poprvé elitní pětku Charlie Kimball.

Rossi a Newgarden nakonec po potížích dojeli na 8. a 9. místě. Ještě více ztratili v boji o titul Hunter-Reay a Power. Dixon, který měl na začátku závodního víkendu 33bodový náskok, má po závodě k dobru 60 bodů. Sezóna pokračuje za 14 dní na okruhu v Ohiu.

Pořadí v cíli závodu:
1. Scott Dixon (NZL) - Chip Ganassi Racing
2. Simon Pagenaud (FRA) - Team Penske - + 5.2701
3. Robert Wickens (CAN) - Schmidt Peterson Motorsports - + 6.7753
4. James Hinchcliffe (CAN) - Schmidt Peterson Motorsports - + 18.3362
5. Charlie Kimball (USA) - Carlin Racing - + 18.8439

Kompletní výsledky najdete zde

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Scott Dixon

Důležité Události