Portland

Návrat po 11 letech! Sezóna IndyCar pokračuje v Portlandu

Návrat po 11 letech! Sezóna IndyCar pokračuje v Portlandu
Zdroj: Profimedia

Dlouhých 11 let museli fanoušci na severozápadě USA čekat na další formulový závod. Teď se série IndyCar vrací na oblíbený okruh v Portlandu, který má zajímavou historii. Ve čtvrtek a v pátek jezdci na okruhu měřícím lehce přes tři kilometry trénovali. Dařilo se hlavně favoritům, mezi nimiž se v posledních dvou závodech rozhodne o titulu.

Na místě, kde se jezdci v neděli poperou o mistrovské body, dříve stávalo město, v němž žilo 40 tisíc lidí. Neslo název Vanport, podle měst Vancouver a Portland, mezi nimiž vzniklo. V obou totiž ležely za války významné loděnice a Vanport narychlo postavili v roce 1942 ženisté, aby měli dělníci stěhující se do Oregonu z celých Spojených států kde bydlet.

Vanport ale dlouho neexistoval, v roce 1948 se při povodních protrhla hráz a město smetla přívalová vlna. Jako zázrakem z tehdejších 18 tisíc obyvatel Vanportu zahynulo jen přibližně 20 lidí. Město bylo ale zcela zničené a zbyly jen základové desky a silnice.

Vanport už nebyl obnoven. Ale právě silnice se v 60. letech staly základem pro dnešní trať. Mládež z Portlandu jezdila do opuštěných ulic závodit. To podpořili i pořadatelé tradičního Festivalu růží, kteří přispěli na výstavbu stálého okruhu. Od roku 1984 pak Portland hostil závody amerických formulí. Nucená pauza přišla až po roce 2007, když se na jaře následujícího roku sloučily konkurenční série Champ Cars a IndyCar a v kalendáři nové série IndyCar už na Portland nezbylo místo.

Související obsah

Teď se závody do města konečně vrací. Okruh v Portlandu měří 3,13 km a má 12 zatáček. Jezdci během závodu absolvují celkem 105 kol, která trvají necelých 58 sekund. Netradičně začal závodní víkend už ve čtvrtek, který byl vyhrazen oficiálnímu testu IndyCar.

Ten si podmanil lídr šampionátu Scott Dixon. Jeden z jeho největších soupeřů, Australan Will Power, byl druhý před stájovým kolegou Newgardenem a piloty Andretti Autosport Marcem Andrettim a Zachem Veachem. Druhý muž průběžného pořadí, Alexander Rossi, zajel devátý čas (Kompletní výsledky testů).

I přes dlouhé testy ve čtvrtek dostali jezdci v pátek příležitost ke standardním tréninkům. V tom prvním ukázal Sébastien Bourdais, vítěz závodů v Portlandu v letech 2004 a 2007, že si trať ještě velmi dobře pamatuje. Bourdais je jedním ze sedmi pilotů na startovním roštu, kteří už v Portlanu závodili, ale zároveň také jediným, který už v Portlandu vyhrál. Za tím se seřadili piloti bojující o titul v pořadí Dixon, Newgarden, Power a Rossi. Rozdělili je jen Andretti (4. místo) a King (6. místo) (Výsledky prvního tréninku).

V Portlandu se závodní pole rozrostlo až na 25 vozů. Připojily se týmy Meyer Shank a Juncos, které startují jen ve vybraných závodech. Schmidt Peterson Motorsports vybral coby náhradníka za zraněného Roberta Wickense Carlose Muňoze. Wickens se zranil v předminulém závodě v Poconu a před týdnem zůstal jeho vůz v garáži.

Související obsah

Tým v pátek prozradil, že Wickense přesunuli do nemocnice v Indianapolisu. Naposledy stáj o jeho zdravotním stavu informovala minulou sobotu, když nechtěně odhalila závažnost Wickensových zranění. Až po téměř týdnu po nehodě totiž mohli lékaři Wickense odpojit od přístrojů, které mu pomáhaly dýchat.

Wickens má zlomené dolní končetiny a pravou ruku. Právě zlomené nohy budou v Indianapolisu lékaři podruhé operovat. Nejvážnější je zranění míchy. S tím se mu lékaři snažili hned po nehodě pomoci a Wickensovi voperovali do páteře titanové výstuhy. Ale ještě ani doktoři neví, jaké bude mít pro Wickense nehoda následky.

Dalším přírůstkem na startovním roštu je pak Američan Santino Ferrucci. Dvacetiletého mladíka viděli fanoušci IndyCar už v Detroitu. Teď se představí ve druhém závodním víkendu. V létě přišel o místo v šampionátu Formule 2, kde podle traťových maršálů po konci závodu schválně naboural stájového kolegu. Nebyl to jediný prohřešek. Na startovní rošt měl z padoku řídit vůz jen jednou rukou a v té druhé držet mobil. V IndyCar ukázal, že i přes kontroverze má velký potenciál. V odpoledním tréninku byl třetí nejrychlejší.

Před ním skončili jen Power, který aby měl šanci na titul, musí v posledních dvou závodech porážt Dixona a Rossiho, a také Marco Andretti. Ten je v Portlandu jak polití živou vodou. Příliš sebevědomí byli v odpoledním tréninku Sató a Pagenaud a oba v poslední zatáčce nabourali do ochranné bariéry z pneumatik (Kompletní výsledky).

Předpolední závod letošní sezóny začíná v neděli ve 21 hodin. Přímý přenos můžete sledovat na programu NOVA Sport 1. Se sezónou se piloti rozloučí za 2 týdny v kalifornské Sonomě, kde budou uděleny za závod dvojnásobné body. V Portlandu získá vítěz 50 bodů, druhý v cíli pak o 10 bodů méně. Dixon vede šampionát s náskokem 27 bodů na Rossiho. Power ztrácí už 68 bodů, Newgarden 78 bodů.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.