Will Power

Loterii v St. Louis vyhrál Will Power a zamotal šampionát IndyCar

Loterii v St. Louis vyhrál Will Power a zamotal šampionát IndyCar
Zdroj: Profimedia

Vítěz letošních 500 mil Indianapolis Will Power si připsal další vítězství, tentokrát na oválu Gateway Motorsports Park, a ukázal, že boj o titul šampiona IndyCar Series ještě nevzdal. Power měl během sezony slabší chvilky, ale v posledních třech závodech byl třetí, druhý a první. Na lídra šampionátu Dixona, který dojel třetí, ztrácí 68 bodů. Ve zbývajících dvou závodech může získat ještě přes 150 bodů.

Kvůli mokré dráze byla páteční kvalifikace zrušena. Počasí ale jezdce v sobotu netrápilo. Dixon měl výhodu startu z první příčky, protože pořadí bylo určeno podle mistrovských bodů. Power startoval ze druhé řady, ale hned po startu se protáhl na druhé místo. Jeho stájový kolega Newgarden útočil na Rossiho. V předjetí mu zabránila akorát nehoda Bourdaise, který nezvládl vůz na studených pneumatikách a skončil ve zdi.

Rossi už po restartu neodolal. Dixon si před Powerem bezpečně držel vedení. Power se o první útok pokusil v 117. kole těsně před druhou zastávkou u mechaniků a tak tak, že neskončil ve zdi. Po pit stopu se navíc propadl až na čtvrtou příčku za Rossiho a stájového kolegu Pagenauda.

K vítěznému tažení nasadil v 143. kole. Pagenaudova chyba mu umožnila posunout se na třetí místo. Pak se po vnitřku první zatáčky dostal před Rossiho, který měl plné ruce práce, aby vůz udržel na trati a neskončil ve zdi. V 150. kole předjel Dixona a za sedm kol se ze 4. místa posunul do vedení.

Související obsah

To už udržel navzdory palivové loterii, ve kterou se závěr závodu změnil. Část jezdců se rozhodla šetřit palivo a odjet závod na tři zastávky. Mezi nimi byl i Power, tým ale nakonec plán změnil, Australan na to šlápnul a snažil se vybudovat si náskok pro krátkou zastávku u mechaniků. Ta přišla v 231. kole z celkových 248.

Power se z boxů vrátil za Rossim, který měl navíc za zády ještě svého stájového kolegu Andrettiho. Australan byl ale v St. Louis nezastavitelný a oba předjel. Další piloti zamířili pro palivo a v 240. kole se Power znovu ujal vedení.

Power, druhý v cíli Rossi a třetí Dixon mají v závěru sezóny všichni skvělou formu. Dixon byl v posledních třech závodech pátý a dvakrát třetí. Rossi dva závody vyhrál a teď dojel druhý. Power má na kontě 3. a 2. místo a vítězství.

Související obsah

Do konce sezóny zbývají dva závody. Za ten úplně poslední udělí IndyCar dvojnásobné body. Bez bonusů za vítězství v kvalifikaci, vedení nejvyššího počtu kol v závodě a vedení alespoň jednoho kola v závodě tak můžou piloti získat ještě až 150 bodů. Ve hře o titul tak kromě lídra šampionátu Dixona (568 bodů) zůstávají Rossi (542), Power (500), Newgarden (490) a čistě teoreticky i Hunter-Reay (421). Příště piloti změří síly 2. září na okruhu v Portlandu, kde se naposledy závodilo v roce 2007.
 

Výsledky závodu:

1. Will Power (AUS) - Team Penske - 1:59:30.1972
2. Alexander Rossi (USA) - Andretti Autosport - + 1,3117
3. Scott Dixon (NZL) - Chip Ganassi Racing - + 2,8092
4. Simon Pagenaud (FRA) - Team Penske - + 3,1336
5. Zach Veach (USA) - Andretti Autosport - + 7,2693
6. Spencer Pigot (USA) - Ed Carpenter Racing - + 10,5509
7. Josef Newgarden (USA) - Team Penske - + 10,6003
8. Ed Jones (UAE) - Chip Ganassi Racing - + 22,1362
9. Takuma Sató (JAP) - Rahal Letterman Lanigan - + 1 kolo
10. Graham Rahal (USA) - Rahal Letterman Lanigan - + 1 kolo
11. Pietro Fittipaldi (BRA) - Dale Coyne Racing - + 1 kolo
12. Ed Carpenter (USA) - Ed Carpenter Racing - + 1 kolo
13. Tony Kanaan (BRA) - A.J.Foyt Enterprises - + 2 kola
14. Marco Andrett (USA) - Andretti Herta Autosport - + 2 kola
15. James Hinchcliffe (CAN) - Schmidt Peterson Motorsports -+ 2 kola
16. Matheus Leist (BRA) - A.J.Foyt Enterprises - + 2 kola
17. Max Chilton (GBR) – Carlin - + 4 kola
18. Gabby Chaves (COL) - Harding Racing - + 6 kol
19. Charlie Kimball (USA) – Carlin - + 13 kol
20. Ryan Hunter-Reay (USA) - Andretti Autosport – Porucha
21. Sébastien Bourdais (FRA) - Dale Coyne Racing/Vasser-Sullivan - Havárie
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události