Hokej

Dnes je to sedm let od největší tragédie v historii českého sportu

Dnes je to sedm let od největší tragédie v historii českého sportu
Zdroj: Profimedia

Jako by se ten den zastavil celý svět. Před sedmi lety dorazila do Česka krátce po poledni zdrcující zpráva o pádu letadla s hokejisty Jaroslavle. Na palubě byli i tři Češi. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Tým Jaroslavle odlétal na první zápas nového ročníku KHL. Do běloruského Minsku už ale nedoletěl. Krátce po startu havaroval a hořící stroj dopadl do řeky. Živý se z trosek dostal jen letový inženýr a hokejista Alexandr Galimov. Ten zemřel v nemocnici o den později.


V Česku se zastavil čas. Nejen hokejoví fanoušci seděli u televizí a počítačových monitorů a doufali alespoň v náznak naděje, že některý z pasažérů přežil. Ve stejné situaci byli i Slováci. Na palubě byl totiž jejich hokejový miláček Pavol Demitra.

 
S každou minutou se naděje zmenšovaly, až zmizely úplně. Ani jeden z hráčů na led už nikdy nevjede. Klubová rivalita šla stranou a lidé po celé Evropě začali na náměstích a před hokejovými stadiony zapalovat svíčky.


Sociální sítě zaplnily stovky vzpomínkových videí s úspěchy českých reprezentantů, v oknech hořely svíčky. Tragická nehoda opět sjednotila národ, který vzpomínal na tři české hokejové hrdiny.


Jan Marek začínal s hokejem v Jindřichově Hradci, do extraligy poprvé nakouknul v Třinci a následně ve Spartě. Poté začala jeho dlouholetá ruská stáž. Přes Magnitogorsk, CSKA a Mytišči se dostal až do Jaroslavle, za kterou nestihl odehrát ani jeden zápas.

Související obsah

 
Do srdcí českých fanoušků se zapsal velkým písmem především na mistrovství světa v roce 2010, kde získali Češi nečekaně zlato. Jan Marek byl strůjcem úspěchu především v samostatných nájezdech, kde byl stoprocentní. 


Karel Rachůnek byl odchovancem Zlína, odkud putoval do zámořské NHL. Za Jaroslavl nastupoval už v sezoně 2004-2005, když v Americe probíhala výluka. Podruhé oblékl dres Lokomotivu v roce 2010, sezonu před osudovou havárií.

Podívejte se na reportáž o leteckém neštěstí:

  
A právě rok 2010 byl i pro Rachůnka zlomový. Na mistrovství světa, které probíhalo v Německu, v semifinále se Švédskem vyrovnal sedm vteřin před koncem. „Rachna Kachna to to letělo,“ zněla hláška Roberta Záruby všemi domácnostmi v Česku.


Josef Vašíček jako jediný z trojice na šampionátu v Německu chyběl. Zlato z MS měl ale už z roku 2005, kde potvrdil české vítězství ve finále nad kanadou třetím gólem do prázdné branky přes celé hřiště.


Vašíček strávil pět let v NHL v týmu Carolina Hurricanes, se kterým v roce 2006 vyhrál Stanley Cup a přivezl ho do rodného Havlíčkova Brodu.

Hokejoví pamětníci si ten den asi vzpomněli na 8.11. 1948. To při letu do Anglie na přátelský hokejový zápas zmizelo letadlo s šesti členy československého reprezentačního týmu. Domů už se nikdy nevrátili Zdeněk Jarkovský, Miloslav Pokorný, Vilibald Šťovík, Zdeněk Švarc, Ladislav Troják a Karel Stibor.


7.9.2011 na palubě letadla Jakovlev zahynulo 43 z 45 pasažérů. Hokejista Alexandr Galimov zemřel den poté v nemocnici a tak zůstal jeden přeživší. Mechanik Alexandr Sizov. Příčinou havárie bylo pochybení lidského faktoru. Druhý pilot pravděpodobně při snaze vzlétnout omylem šlapal na brzdový pedál.

 

Zdroj: Profimedia

 
Viníkem byl po čtyřech letech označen zástupce ředitele letecké společnosti. K pětiletému trestu ale nedošlo, jelikož se na něj vztáhla amnestie vyhlášená k 70. výročí vítězství ve 2. světové válce. V Rusku se okamžitě změnily požadavky na přepravce hokejových týmů.


To už ale nevrátí život 26 hokejistům, jedenácti členů realizačního týmu ani sedmi členům posádky letadla.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události