Max Parrott

Hvězdě snowboardingu se otočil život. Medaili z OH střídá rakovina!

Hvězdě snowboardingu se otočil život. Medaili z OH střídá rakovina!
Zdroj: Profimedia

Kanadský snowboardista Max Parrot ve čtvrtek oznámil, že onemocněl vzácnou formou rakoviny a bude muset postoupit léčbu. Přijde tak o zbytek sezóny a jeho kariéra je v ohrožení.

Pětkrát vyhrál zlatou medaili na zimních X Games a na poslední olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu skončil druhý ve slopestylu. Teď ale musí vyhrát nejdůležitější bitvu svého života.

Parrot má ve snowboardových kruzích pověst inovátora. Pro zdokonalování svých schopností například trénuje na trampolíně. Díky tomu předběhl na ZOH 2018 svého krajana Marka McMorrise na stupních vítězů a odnesl si stříbro.


21. listopadu 2019 mu však byla po biopsii diagnostikována choroba, známá jako Hodgkinův lymfom. Toto zhoubné nádorové onemocnění napadá bílé krvinky v lymfatickém systému, který je součástí systému imunitního. Postihuje výhradně mladé lidi zhruba od 20 do 40 let a 86 % pacientů se úspěšně vyléčí. Léčí se chemoterapií, radiací či transplantací kostní dřeně a projevuje se nateklými žlázami, horečkou a svrběním kůže.


"První symptomy se u mě objevily už někdy v září, když jsem si začal opakovaně škrábat pokožku. V listopadu jsem si všiml boule na krku, měl jsem nateklou žlázu. Sešel jsem se s rodinným doktorem a ten mě poslal na biopsii. Pár dnů před vánocemi jsem obdržel diagnózu, potvrzující Hodgkinův lymfom," uvedl na svolané tiskové konferenci.


Také prozradil, že už podstoupil první chemoterapické sezení a má za sebou i operaci. "Max má fázi IIA (velmi brzká fáze.) klasického Hodgkinova lymfomu. Podstoupí šestiměsíční chemoterapickou léčbu a prognóza je velmi dobrá," říká onkolog ze Sherbrooku Joelle Duschene.


"Mám před sebou novou výzvu. Je to pro mě nový druh výzvy, které musím čelit a hodlám do toho dát všechno, abych vyhrál. Mám kolem sebe skvělý lékařský tým, ve který vkládám plnou důvěru. Ze svého nejbližšího okolí dostávám jen positivní energii. I mí sponzoři a trenéři ve mě věří. Můj hlavní cíl je porazit rakovinu a vrátit se v plné formě příští rok," dodává Parrot.

pka, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události