Dostihy

Konec umírání koní na Taxisu? Pardubická dráha zavede změnu

Je nejoblíbenější a zároveň nejnenáviděnější překážkou českých dostihů. Taxisův příkop stál život už 24 koní. Teď by se ale mohlo všechno změnit. Pardubické závodiště totiž plánuje novinku, která by zbytečné smrti koní mohla předejít.

Když při loňské 128. Velké pardubické zahynul na Taxisu devítiletý hnědák Vicody, vzbudila smrt při nejslavnějším českém dostihu opět vlnu nevole. Objevily se i hlasy, že by se čtvrtá překážka závodu měla nadobro zrušit.


Není se čemu divit. Velký Taxisův příkop byl poslední překážkou už pro 24 koní. Po přestavbě v roce 1993 udělá nyní pardubické závodiště krok, který by zbytečné smrti mohl předejít. Pro jezdce vybudoval novou překážku.

Související obsah


„Vzniká i nová překážka, pracovně jí říkáme tréninkový Taxis," řekl pro web závodiště správce dráhy Jiří Janda.


Závodníci před Velkou pardubickou totiž můžou trénovat na závodišti, Velký Taxisův příkop je jim ale zapovězen. V historii byly uděleny dvě výjimky. Sázka před první světovou válkou a povolení pro jezdkyni Kržovou v roce 1985. Její pokus ale skončil neúspěšně.


Po druhé světové válce byla před překážkou dokonce cedule zakazující tréninkové skoky, tu už ale nenajdete. Zákaz je považován za tak známé pravidlo, že už ji tam není třeba.


Tréninkový Taxis je tedy pro závodníky neuvěřitelnou pomocí. „Za živým plotem bude opticky vymezena vzdálenost příkopu za skutečným Taxisem," popsal překážku Janda.


„Jde nám o to, aby si koně natrénovali odskok, který na Taxisu není označen bílým bidlem jako na jiných překážkách, a aby uměli vyvinout dostatečnou energii k bezpečnému překonání příkopu," dodal správce dráhy.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události