Hokej

Vyřazené kluby vyhrožují soudem, zastal se jich i David Pastrňák!

Vyřazené kluby vyhrožují soudem, zastal se jich i David Pastrňák!
Zdroj: Profimedia

Extraligu hokejisté na ledě zachránili, přesto ji musí opustit. Juniorské týmy Havířova, Přerova a Vsetína doplatily na změnu pravidel a z nejvyšší ligy se musí poroučet. Proti rozhodnutí se odvolaly k arbitrážní komisi a v případě neúspěchu vyhrožují i soudem. A podporující vzkaz jim poslal ze zámoří i odchovanec Havířova David Pastrňák.

„Rozhodnutí o vyřazení tří klubů v průběhu rozehrané soutěže je chybné, nekompetentní a hrubě poškozující konkrétní hokejové kluby. Svaz likviduje mládežnický hokej, jeho kroky jsou nepromyšlené, nedotažené a nikdo za to nenese žádnou zodpovědnost,“ stojí v tiskové zprávě vyjádření prezidenta Havířova Jaroslava Mrowiece.

„Kroky svazu vážně ohrožují výchovu mladých talentů u nás. Jen u extraligy juniorů se jedná o čtvrtou změnu pravidel od roku 2015. To klubům a jejich partnerům znemožňuje koncepční práci a samotným hráčům komplikuje jejich hokejový rozvoj,“ přidal se jednatel Přerova Tomáš Pluháček.


A stejný názor má i jednatel Vsetína Daniel Tobola. Podle něj tímto rozhodnutím svaz znevážil celý český hokej. „Na rozvoj mládežnického hokeje jdou do našich klubů významné prostředky z veřejného sektoru, tedy z Ministerstva školství, krajů a měst a také spousta peněz od soukromých sponzorů a samotných rodičů mladých hokejistů. Tyto prostředky jsou rozhodnutím svazu zásadně ohroženy,“ doplnil Tobola.


Podporující vzkaz poslal ze zámoří i David Pastrňák. Ten je odchovancem AZ Havířov. „Chtěl bych říct, že by bylo moc fajn, kdyby i nadále v mém mateřském klubu zůstala nejvyšší juniorská liga v republice, ze které je chtějí ostatní kluby z Česka vyloučit. Aby i nadále se mohli mladí kluci učit hrát hokej tam, kde jsem vyrůstal i já,“ vyjádřil se na videu.


Všechny tři kluby už i vyčíslily případné škody a dosáhly na částku 10 milionů korun. Je tedy logické, že pokud u arbitrážní komise neuspějí, obrátí se na soud.


To vše kvůli pravidlům, které svaz upravil v únoru. To se rozhodl pro zúžení extraligy o šest týmů. Kromě Havířova, Přerova a Vsetína se jedná ještě o Olomouc, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou.


Vsetím a Havířov se brání úspěchy v této sezoně. Oba celky postoupily do play off a tak nevidí důvod, proč by měly spadnout do nižší ligy. „Všechny tři kluby shodně konstatují, že v principu nejsou proti záměru zúžit počet týmů juniorské extraligy, musí se tak však stát výhradně na základě sportovních kritérií a výsledků a podle včas a jasně nastavených pravidel,“ uvádí v tiskové zprávě.

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události