Fotbal

Ostuda Sparty trvá už 5 let! Zde jsou hlavní přičiny, proč to tak je

Ostuda Sparty trvá už 5 let! Zde jsou hlavní přičiny, proč to tak je
Majitel Sparty Daniel Křetínský | Zdroj: Profimedia/kolaž TN.cz

Fotbalová Sparta netápe, ta se trápí, jako snad žádný evropský velkoklub. Proč tomu tak je, když má peněz jako šlupek a s rozpočtem převyšuje i úhlavní rivaly Slavii a Plzeň? Zde je několik důvodů, co stojí za dlouhodobým neúspěchem nejbohatšího českého klubu.

Proč to jinde funguje, jenom v té Spartě je to pořád od desíti k pěti? Otázka, kterou si kladou nejen letenští fanoušci, ale v podstatě celý fotbalový národ. Časy, kdy Sparta důstojně hrála Ligu mistrů jsou nenávratně pryč, stejně jako generace Karla Poborského, Marka Kincla, či Lukáše Zelenky. Právě s nimi tehdy byla Sparta opravdu "železná" a budila respekt, který současný kádr postrádá.
 

Titul si za peníze nekoupíte. A sypat je tam můžete třeba 5 let...

Zdroj: repro ČT

Sparta naposledy vyhrála ligový titul v sezoně 2013/2014, tedy před pěti lety! Nejbohatší český klub, jehož možnosti jsou na úrovni evropských velkoklubů. Slavia je na tom finančně o něco hůř a o Plzni ani nemluvě. Zbytek ligy je jinde. A i tak to prostě nefunguje a letos může být Sparta ráda za třetí místo. Ostuda, nic víc.

Hokusy pokusy o zahraniční koncepci...

V červnu 2017 přivedli na Letnou s velkou pompou italského trenéra Andreu Stramaccioniho. Ten do kádru pak naflákal tolik cizinců, že museli fanoušci na stadion chodit pomalu s pěti učebnicemi cizích jazyků, aby byli schopni hráče na dálku podpořit, nebo jim spíš vynadat. Výsledek? Třetí místo v lize a inventura později ukázala, že tenhle experiment stál Spartu skoro 724 milionů korun. Titul by tedy musel stát třikrát tolik? To těžko...

Zdroj: Profimedia


Hau-dů-jů-dů? Jazyková bariéra, cesta do pekel...

Na výše zmiňované utrácení za zahraniční posily pochopitelně navazuje složení základní jedenáctky. "Když jsem hrál v Leverkusenu, tak se také kvůli mně neučili Němci česky. Proto si myslím, že by měli cizinci ve Spartě chodit na nějaké kurzy češtiny alespoň třikrát týdně. Vím, že je to těžký jazyk, ale jednou tady jsou a základy by měli mít," prohlásil už kdysi Martin Frýdek starší na adresu cizinců ve Spartě.

Zdroj: Profimedia

Momentálně je ve Spartě sice zahraničních hráčů už méně, ale při pohledu na to, jak mezi sebou hráči komunikují například při standardních situacích je zřejmé, že tam bariéra pořád je.

Kdo má klíče od šatny? Kapitán, nebo někdo jiný?

Ať už někdejší legenda Sparty Tomáš Řepka vypadá před celým národem všelijak, když byl na Letné, dokázal srovnat nejen vlastní kabinu, ale občas i kabinu soupeře. Budil respekt, diskutoval a vždy měl poslední slovo. Osobností bylo na Letné pochopitelně víc, ale jako příklad stačí. Kdo staví spoluhráče do latě nyní? Bořek Dočkal, Guélor Kanga, někdo jiný? Letití sparťané Lukáš Vácha s Václavem Kadlecem nejsou ani na lavičce a roli nekorunovaného lídra měl před časem tak maximálně Nicolae Stanciu, ale za něj mluvily spíše výkony, než charakter.

 
Dobří holubi se vracejí, ale návrat ke kořenům zatím spíše nic, než moc...

Zdroj: Profimedia

Lodivodem měl být jednoznačně Tomáš Rosický, který se v roce 2016 na Letnou vrátil. Někdejší hráč Borussie Dortmund či londýnského Arsenalu toho však vinou zranění moc neodehrál a koncem minulého roku se přesunul do křesla sportovního ředitele klubu.

Logický krok, pomysleli si fanoušci i experti. Efekt se však zatím nedostavil, ale na to je skutečně stále nejspíš brzo. Dobrým tahem by z jeho pozice mohlo být angažování bývalého kondičního trenéra Arsenalu Bena Ashwortha, který s Rosickým dlouhá léta spolupracoval.

Zdroj: sparta.cz

Suma sumárum, pomohlo by angažování trenéra, který má se Spartou osobní zkušenost, ať už hráčskou, či trenérskou. Zároveň tým dlouhodobě sleduje a dokáže vtisknout týmu tvář.

mm, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události