Cyklistika

Tour bez favorita? Pozor, Sagan se možná chystá šokovat celý svět!

Tour bez favorita? Pozor, Sagan se možná chystá šokovat celý svět!
Zdroj: Profimedia

Nejslavnější cyklistický závod světa začíná už v sobotu 6. července. Největší favorit na vítězství Chris Froome ale stále leží v nemocnici se zlomeninou nohy a fanoušci tak řeší, kdo Starou dámu vyhraje. Pozornost se upírá na loňského vítěze Gerainta Thomase a nadějného Kolumbijce Egana Bernala. A co Peter Sagan? Že je to nesmysl? Možná. Ale podívejte se, co všechno hraje slovenské superstar do karet.

Letošní ročník Tour de France bude, co se kopců týče, nejtěžší za poslední léta. Fanoušci chtějí vidět atraktivní souboje v kopcích a organizátoři jim vycházejí vstříc. Méně už pak závodníkům, kteří se snaží hubnout jako diví, aby na vrchol přebytečná kila netahali.

Související obsah

Právě váha jezdce je jedním z klíčových faktorů, který může ovlivnit výkon. Zatímco sprinterům ukazuje šipka na váze většinou okolo 75 kilogramů (André Greipel 76 kg), elitní vrchaři mohou mít i pod 60 (Nairo Quintana 58 kg).

Zdroj: Profimedia

Sagan, který 6x získal zelený dres pro vítěze bodovací soutěže, ale před letošním startem výrazně zhubl. Z 80 kilogramů šel na 73, jak uvádějí slovenští novináři. To může znamenat, že Tourminátor "něco" chystá. Tím něčím může být touha po celkovém umístění, na které se doposud nikdy nesoustředil. Nesmysl, nebo dobře promyšlený tah?

V týmu Bora-Hansgrohe chybí Rafael Majka, což byl v zásadě jediný muž, který by mohl pomýšlet na umístění v celkovém pořadí. Polského vrchaře totiž poslalo vedení na jaře na Giro (skončil na 6. místě) a Tour bude sledovat jen v televizi.

Zdroj: Twitter

Pořád se nechytáte? Možná může napovědět vzpomínka na ročník 2016, když Sagan jezdil v dresu Tinkoffu společně s Romanem Kreuzigrem. Českému závodníkovi tehdy Slovák pomohl přejet horskou 20. etapu a vyhoupnout se do elitní desítky v celkovém pořadí! "To byl den! Peter Sagan je zvíře, bez něj by bylo nemožné být v top desítce Tour de France," jásal tehdy Kreuziger na svém twitteru.

Přihořívá. Výrazně jiná příprava by totiž mohla být znamením, že by Sagan letos mohl na Staré dámě obléknout dres jiné barvy, než zelené. Jasně, nevyšla mu jarní klasika Paříž - Roubaix, kterou loni vyhrál. Letos bral "jen" 5. místo. Ale pokud se v zimě skutečně zaměřil na hubnutí, nemohl na jaře čekat zázraky.

Zdroj: Profimedia

Sázkové kanceláře jeho univerzalitě zatím nepřikádají valný význam. Za největšího favorita v kurzu 3:1 považují Kolumbijce Bernala a za ním Gerainta Thomase a Jakoba Fuglsanga.


Na to, že by Sagan celou Tour vyhrál vypsali bookmakeři kurz 2000:1! Tak jistě, i fanoušci si musí klepat na čelo... Ale možná právě proto, že by to nikoho nenapadlo a závody ze série grandtour dokážou zlomit i opravdu dobře připravené a zkušené jezdce.

Věřte tomu nebo ne, ale Sagan se svými 73 kilogramy živé váhy a s novou taktikou klidně může pomýšlet na to, aby byl do pátého místa. Nizozemec Tom Dumoulin, který loni skončil za Thomasem druhý, váží 71.

mm, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události