Tenis

Wimbledon skončil, kurty žijí dál! Co se tam děje po zbytek roku?

Wimbledon skončil, kurty žijí dál! Co se tam děje po zbytek roku?
Zdroj: Profimedia

113. ročník nejslavnějšího grandslamového turnaje je minulostí, ale v All England Clubu nezavřou jen tak vrátnici a konec. Co se vlastně děje na kurtech během celého roku a jak dlouho trvá vypěstovat perfektní trávník?

Wimbledon to nejsou jen bitvy mezi velikány světového tenisu, ale také spousta zahradnické práce. All England Club tvoří celkem 40 travnatých dvorců, během grandslamu se jich však využívá jen 18. Na zbylých 22 se trénuje.

Jakmile však turnaj skončí, probíhá důkladná údžba a není to rozhodně jen o konvi s vodou a hnojivu. Péče o posvátný trávník je vskutku alchymie a jakékoliv poškození se přísně trestá. Své by o tom mohla vyprávě třeba Serena Williamsová, když si při tréninku dovolila svojí raketou trávník poničit a pak musela sáhnout pěkně hluboko do kapsy.

Zdroj: Profimedia

Například výstavba nového kurtu trvá skoro rok a půl, k satbě se používá jílek vytrvalý a ten se pak musí minimálně třikrát týdně sekat, aby nabyl vlastností plnohodnotné hrací plochy. A kolik, že jednotlivých rostlinek kurt pokryje? Odhady se pohybují okolo 54 milionů trsů!

A takto se precizně střižený trávník lajnuje:

Na centrálním dvorci a několika dalších se ale hraje pouze během grandslamu. Většina hřišť v průběhu roku normálně funguje, protože je využívají členové místního tenisového klubu.

Související obsah

Od letošního triumfu ho může po zbytek života využívat například i Simona Halepová, která z toho prý měla srovnatelnou radost, jako ze samotné trofeje. Z českých tenistů se mohli z tohoto privilegia těšit Jan Kodeš, Martina Navrátilová, Jana Novotná, či Petra Kvitová.

mm, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události