Fotbal

Tvrdík pálí do fotbalu: Řeší peníze za práva, nadstavbu i zavřené tribuny

Tvrdík pálí do fotbalu: Řeší peníze za práva, nadstavbu i zavřené tribuny
Zdroj: Profimedia

Krach. České fotbalové kluby si podle výsledků účast v evropských pohárech nezaslouží. Všechny čtyři týmy, které se pokoušely postoupit, už skončily. Zbývá ještě Slavia. Ale její šéf Jaroslav Tvrdík už dnes vyslal do světa jedovatý vzkaz.

Kam míří? Zdá se, že kritizuje zejména práci Ligové fotbalové asociace a její snahu oživit dění v první lize. Jde o systém, jde o peníze, o mediální práva, ale jde i o restrikce, které postihly i Slavii. 


Zpráva přichází od Jaroslava Tvrdíka den poté, co české kluby prožily černý evropský večer. Je důvodem neúspěchu Sparty, Mladé Boleslavi, Jablonce a Plzně opravdu nadstavba, neboli náročnější program?


Na tuto otázku najdete protichůdné odpovědi. První tvrdí, že je dobře, když české týmy začaly ligu už v průběhu července, že mohou být dobře rozehrané a mohou mít v tomto ohledu náskok nad konkurencí z Evropy. Jenže druzí – a možná právě trenéři klubů budou oponovat, že čas na přípravu je nesmírně krátký.

Zdroj: Profimedia

Jaroslav Tvrdík se dotkl i tématu zvýšení příjmů o miliony. Prý nedorazily. Navýšení toku peněz do klubů garantoval před dvěma lety předseda LFA Dušan Svoboda. Každý tým nejvyšší soutěže měl po rozšíření získat o dva miliony víc. Druhá liga o deseti milionů navíc. Práce pro ligovou asociaci byla jasně stanovená: sehnat o 42 milionů korun víc než v minulosti.
Pokud ale peníze nepřišly, měla by přijít konkrétní otázka právě na Dušana Svobodu, proč se tak nestalo.

Související obsah


Ano, český klubový fotbal kvůli absenci ve skupinách evropských pohárů přijde o miliony, možná opravdu o stamiliony. Česká liga bude mít ještě nižší kredit, než měla.
Jenže problém je i jinde: zobchodování fotbalu v domácím prostředí je samozřejmě dlouhodobým problémem. A to z důvodu špatné kredibility fotbalu jako celku, umocněné korupčními aférami, která znemožňují uzavírat lukrativnější smlouvy.

Co se televizních práv týče, je Česká liga skoro na dně v celé Evropě. Přitom příjem z televizním práv má pravděpodobně největší výpovědní hodnotu o bohatství průměrného klubu dané ligy. Studii, kterou zpracoval pro web Eurofotbal Jan Kraváček ukazuje, jak děsivě nezajímavý a neatraktivní produkt české ligy je. Televizní společnosti byly ochotny zaplatit za sezonu jen 120 milionů korun.

Související obsah


Za připomenutí stojí, že práva na fotbalovou ligu drží společnost Pragosport až do roku 2020. Hlavní podíl akcií v této firmě ale loni získala IT firma Livesport.


Poslední povzdech Jaroslava Tvrdíka o zavření stadionu Slavie je v této kauze spíš úsměvný. V Edenu samozřejmě před prázdnými tribunami trpěli, ale v diskusích s trestem souhlasili i fanoušci Slavie. Něco se totiž pro kulturu na fotbalových tribunách udělat muselo.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události