Judo

Judista Krpálek je mistrem světa! V Tokiu zničil všech pět soupeřů

Judista Krpálek je mistrem světa! V Tokiu zničil všech pět soupeřů
Zdroj: Profimedia

Judista Lukáš Krpálek se stal v sobotu v tokijské hale Budokan mistrem světa ve váhové kategorii nad 100 kilogramů! Ve finále porazil český reprezentant domácího borce Hisajošiho Harasawu. Krpálek se stal mistrem světa podruhé v kariéře, v roce 2014 ale triumfoval v nižší váhové kategorii.

Cestou za zlatou medailí musel rodák z Jihlavy porazit pět svých soupeřů a pokaždé zápas rozhodla větší aktivita českého judisty.

Finálová bitva s Harasawou se natáhla skoro na osm minut, v nichž byl český judista neustále aktivní a i když nedokázal Japonce porazit díky nějakému úspěšnému ataku, přesvědčil rozhodčí na tatami, aby domácímu judistovi udělili tři trestné body za pasivitu.


Kvalifikační boje určily Krpálkovi za prvního rivala Žarka Čuluma ze Srbska. Čulum podle předpokladů zdolal v prvním kole Američana Ajaxe Tadeharu. „Čuluma už jsem dvakrát porazil, je to ale chlap, který je snad o 30 kilo těžší,“ vyprávěl český judista. Souboj se Srbem rozhodl Krpálkův atak minutu před koncem, po kterém soupeř zůstal na zemi a zápas po škrcení vzdal.

Související obsah


Ve druhém utkání čekal překvapivě Šakarmamad Mirmamadov z Tádžikistánu, který přetlačil pátého muže loňského MS Bekmuroda Oltibojeva z Uzbekistánu. Krpálek v zápase třetího kola opět dostal soupeře na zem a držel ho tam tak dlouho, až sudí předčasně ukončil zápas ve prospěch českého judisty.

Zdroj: Profimedia

Třetím Krpálkovým soupeřem byl Roy Meyer z Nizozemska, s nímž český judista oba předchozí vzájemné duely vyhrál. A podařilo se mu to i tentokrát. Zápas rozhodla větší aktivita českého judisty, Meyer dostal v prodloužení třetí napomínání a Krpálek měl otevřenou cestu do semifinále.
 

 

Související obsah

Také semifinále proti Korejci Kim Min-jongovi dospělo do nastavení. Během čtyř minut se ani jeden z borců nepokusil o nějaký větší atak a proto taktická bitva dospěla do prodloužení. Krpálek v něm ukázal, že má více touhy i sil a Kima dostal několikrát na zem. Při posledním pokusu jej pak dostal pod sebe a Korejec sám odklepal.

Zdroj: Profimedia
 

Lukáš Krpálek se stal mistrem světa v judu podruhé. Slavil už v roce 2014 ve váhové kategorii do 100 kilogramu. Dva roky poté pak slavil olympijské zlato. Nyní se pokoušel o svou první medaili ve vyšší kategorii nad 100 kilogramů.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události