Atletika

Magická hranice padla! Kipchoge zaběhl nejrychlejší maraton

Stal se prvním člověkem, který zaběhl maraton pod dvě hodiny. Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge v sobotu v Prátru pokořil magickou hranici o dvacet sekund. Jeho výkon ale nebude oficiálně počítán jako světový rekord, protože ho docílil při speciálním pokusu, nikoliv při závodě. Navíc mu s tempem pomáhalo 41 vodičů.

To, co si předeslal, to splnil. Kipchoge zaběhl maraton pod dvě hodiny (1:59:40). Projekt s názvem INEOS byl tak úspěšný. Čtyřiatřicetiletý běžec ale nebude novým rekordmanem, protože jeho výkon nebyl dosažen při oficiálním závodu.

Ten byl odstartován v 8:15 ve vídeňském Prátru. Kipchoge běžel v bílém dresu a byl obklopen několika vodiči, kteří se postupně vystřídali. Mezi ně patřily atletické hvězdy, například bratři Jakob, Filip a Henrik Ingebrigtsenové, olympijský vítěz Matthew Centrowitz, evropský rekordman v půlmaratonu Julien Wanders, vicemistr světa Selemon Barega, mistr světa v krosu Jacob Kiplimo nebo řada vítězů Diamantové ligy.

Ti všichni pomohli Kipchogemu světový rekord zaběhnout, což je další z překážek, proč nemůže být rekord uznán.