Fotbal

Zapomenutá legenda. Barca píše o jediném Čechovi, co za ni hrál!

Zapomenutá legenda. Barca píše o jediném Čechovi, co za ni hrál!
Zdroj: Twitter

Byl jediným československým a českým hráčem, který kdy oblékal dres FC Barcelony. Zároveň odstartoval svoji kariéru ve Slavii Praha, ke které ho táhlo velké pouto. Příběh fotbalisty Jiřího Hankeho je téměř neuvěřitelný, a sama Barcelona ho vydala na svých webových stránkách!

Na skvělého fotbalistu si dva dny před utkáním obou klubů vzpomněl také katalánský web, v jehož klubu zanechal Hanke významnou stopu.

Fotbalová kariéra českého obránce, který by letos oslavil 95. narozeniny, byla z velké části ovlivněna druhou světovou válkou a komunistickým režimem. Hanke původně válel za sešívané a ke slávistickému celku ho celý život pojilo pevné pouto. Během pražského povstání v roce 1945 dokonce bránil slávistický stadion, který původně sídlil na Letné, s puškou v ruce. Nicméně i tak arénu jednotky Wehrmachtu vypálily, škoda se tenkrát vyšplhala na téměř 3 miliony korun.


Bohužel za svoje zásluhy se Hanke ocenění nikdy nedočkal. K moci se dostali komunisté a těm zase příliš nevonělo, že Hanke má pravděpodobně německý původ, ačkoliv se narodil v české kotlině. Fotbalista tak brzo vycítil, že jeho dny jsou v červenobílém dresu sečteny a jediná šance, jak se vyhnout smrti, byla emigrace.


 
Československý obránce tak putoval do Německa, kde chvíli hájil barvy hamburského týmu FC St. Pauli. Po pár měsících však jeho cesta vedla do mnohem exotičtějších destinacích, a to sice do kolumbijského týmu Millonarios FC, kde mu byl spoluhráčem i legendární fotbalista Alfredo di Stefáno.Po necelém roce následoval návrat do Evropy, přes Francii až do Španělska, do slavného katalánského klubu FC Barcelona, kam si ho vybral jeho slovenský kolega Ferdinand Daučík. Za Barcelonu odehrál Hanke první zápas 30. srpna 1952 proti Granollers, a to pod svým fiktivním jménem Fernández. Tehdy už osmadvacetiletý fotbalista zde odehrál následně tři sezony a se španělským velkoklubem dokonce slavil titul.


 
Na sklonku kariéry následoval přesun do Švýcarska, kde jako hrající trenér odehrál pár sezon. Ve Švýcarsku se pak natrvalo usadil a v roce 2006 zde Jiří Hanke také zemřel.

mao, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události