Jake Burton Carpenter

Smutek na všech sjezdovkách: Táta všech snowboardistů zemřel

Smutek na všech sjezdovkách: Táta všech snowboardistů zemřel
Zdroj: Profimedia

Miliony kluků a holek dnes jezdí po sjezdovkách dolů na prkně, které na přelomu sedmdesátých a osmdesátých letech dostalo název snowboard. Celosvětová mánie začala možná díky Jakovi Burtonovi, který tenhle punkový styl jízdy po sněhu a nejlépe v prašanu vymyslel. Zakladatel nejslavnější snowboardové značky zemřel ve věku 65 let.

Na začátku byl Snurfer, tedy prkno s provázkem na špičce, které se prodávalo jako jedna z lyžařských atrakcí. Jenže moc se na tom jezdit nedalo. Jake Burton Carpenter tak vylepšil model tím, že provázek odstranil a po různých testováních udělal prknu pevná vázání a nabrousil hrany.


Vypadalo to sice čertovsky nebezpečně, ale kdo se na tom naučil jezdit, užíval si. V roce 1979 pak Jake začal vyrábět snowboardy a značka Burton se stala jednou z největších snowboarových továren.


V Česku se snowboardisté začali objevovat v osmdesátých letech, přece jen přes železnou oponu to bylo těžší. Burtonova žena Donna ale zavzpomínala, jak do Česka posílali trička a samolepky fanouškům snowboardingu, kteří nesměli vycestovat na západ. Rádi by prý poslali i prkna, ale ta by byla zcela jistě zabavena. Koneckonců Jake Burton s Donnou byli spolu ještě v Česku na konci března na návštěvě za českými snowboardisty a sjeli si Medvědín.

Související obsah


Problémy se snowboardingem ale byly i v Americe. Na sjezdovky nechtěli nadšence na prknech pouštět, a tak Jake jezdil středisko po středisku a přesvědčoval.


"Z osmi středisek, na které u nás ve Státech nechtěly pustit snowboardisty, zbývají už jen dvě poslední," vyprávěla manželka Jakea Burtona ve vzpomínkách, které vydal magazín Banger.cz. Její muž pak dal 10 tisíc dolarů do banku pro lidi, kteří vyjdou kopec v zapovězeném středisku a natočí se, jak na prkně sjíždějí sjezdovku.

Související obsah


Snowboardisty dnes vidíte všude a prkno na sněhu se stalo už i uznávaným olympijským sportem. Česko má díky tomuto odvětví dokonce už i dvě olympijské vítězky - Evu Samkovou a Ester Ledeckou.

Zdroj: Profimedia

A je už jedno, že jezdí s jinou značkou. Právě díky Burtonovi Carpenterovi ale jejich sport vznikl. V posledních letech už bojoval Jake Burton se zdravím.
 

Limitoval ho vzácný Miller-Fisherův syndrom, byl připoutaný k dýchacím přístrojům a krmili ho trubičkami. Přesto se z přetěžké nemoci díky své povaze dostal, a i když nějaký čas mohl hýbat jen rukama, popsal stovky listů do poznámkového bloku. Chvílemi prý myslel i na sebevraždu. „Na konci tunelu jsem neviděl světlo,“ přiznal.

Zdroj: Profimedia

Nakonec se postavil na nohy i zpět na prkno, i když měl trochu problémy s rovnováhou. Začal chodit, jen novináře prosil, aby už ho na prkně nefotili.
 

Související obsah


Ale zůstal dál otevřený. „Život není o tom mít puls," říkával. "Jde o to mít přátele, zážitky a žít. Když tohle všechno, přestane existovat, už to není život,“ vyznal se ze své filozofie.


Nakonec se mu do cesty postavila další zrádná nemoc – rakovina. S tou už bojovat nešlo. Jake Burton Carpenter zemřel 20. listopadu 2019 ve věku 65 let.
 

Zobrazit pspvek na Instagramu

My heart goes out to Donna and the entire Burton family on Jakes passing. Hes the father of snowboarding, an incredible man and Im honored to call him my friend... Words cannot capture how grateful I am to Jake. He's been such an instrumental figure in my life and career. He believed in me at a very early age, and put so much of himself along with the Burton brand behind me. Jake supported me in every way possible. We shared a lot of incredible moments, but one moment at the last winter Olympics meant the world to me ... Jake embraced me and told me how proud he was of me and my career, and Ill never forget that. I will do what I can to help carry his legacy forward. Jake helped pave the way for snowboarders across the world to pursue their dreams, and his impact on snowboarding will live on in all of us. Ride on Jake #snowboarding

Pspvek sdlen Shaun White (@shaunwhite),


"Byl to táta našeho sportu, neuvěřitelný chlapík a je mi ctí, že mohu říkat, že to byl můj přítel,"
vyznal se Shaun White, nejslavnější snowboardista na světě, kterého Burton sponzoroval od jeho 7 let.
 

Zdroj: Profimedia
ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události