MMA není jen UFC. Přehled organizací, které by měl znát každý fanoušek

MMA není jen UFC. Přehled organizací, které by měl znát každý fanoušek
Zdroj: Profimedia

Stejně jako v ostatních sportech, i v profesionálním MMA je víc než jen jedna liga. Vedle snu každého zápasníka UFC, existuje mnoho dalších organizací, které rovněž svým divákům přináší souboje v kleci. Znáte organizace smíšených bojových umění?

Nejčastěji se zmiňuje nejprestižnější organizace UFC. Ultimate Fight Championship není jen jednou z organizací. Svým vznikem totiž zformovala moderní MMA. Původně tato soutěž vznikla, aby se zjistilo, který z bojových stylů je nejúčinnější. Do duelů tak nastupovali zápasnici jednotlivých disciplín jako karate, BJJ, judo, box či K-1. Teprve s postupem času se disciplíny spojily a vznikla smíšená bojová umění.
 

Dnes, kdy se MMA těší obrovské popularitě, spolu o nejlepší zápasníky soupeří nespočet samostatných organizací. Každá má své šampiony a divákům přináší neuvěřitelné zápasy.


Podívejte se na vybrané MMA organizace, které by měl znát každý fanoušek:

1) Ultimate Fighting Champioships - 1993
První a nejprestižnější soutěž. Tím, čím je pro hokejisty NHL, tím je UFC pro zápasníky MMA. Ačkoli ji sám nezaložil, současný prezident Dana White byl klíčovou postavou pro její moderní podobu. Dnes má organizace za sebou více než 240 oficiálních galavečerů a desítky menších turnajů Fight Night. V UFC zápasí většina největších talentů napříč kategoriemi jako Jon „Bones“ Jones, Chabib „Eagle“ Nurmagomedov či Conor „The Notorious“ McGregor.

Zdroj: Profimedia

2) BELLATOR MMA – 2008
Americká organizace je druhou největší soutěží v MMA. Do konce roku 2019 bude mít na svém kontě 238 galavečerů. Bellator znamená v latině válečník a v současnosti jsou pod ním podepsané hvězdy, jako Cris Cyborg, Michael „Venom“ Page, či šampion Ryan Bader. Titul polotěžké váhy zde v minulosti vybojovala i slovenská ikona Attila „Pumukli“ Végh.

Zdroj: Profimedia

3) RIZIN – 2015
Japonská organizace smíšených bojových umění byla založena roku 2015 bývalým prezidentem Pride Fighting Championship Nobuyukim Sakakibarou. Ačkoli za rok pořádá jen okolo šesti turnajů, rychle v zemi vycházejícího slunce přitáhla k MMA fanoušky. RIZIN se pravidly odlišuje od ostatních organizací. Největším rozdílem je absence klece. Zápasy se zde bojují v upraveném ringu. V polotěžké váze (do 93 kg) drží titul český samuraj Jiří „Denisa“ Procházka.

4) ONE Championship - 2011
Relativní nováček v profesionálním MMA rychle sbírá fanoušky a přetahuje přední zápasníky pod svá křídla. ONE sídlí v Singapuru a v Asii, kde alespoň jednou za měsíc pořádá svůj turnaj, a kde hraje prim ve smíšených bojových umění. V roce 2019 mezi své fightery zařadila bývalého UFC šampiona Demetriouse Johnsona.

Zdroj: Profimedia

5) OKTAGON MMA - 2016
Mladá česko-slovenská organizace, která letos měla teprve svůj 15. galavečer. Nicméně majitelé Pavol Neruda a Ondřej Novotný za krátký čas vytvořili konkurenci pro ostatní světové soutěže. Na své turnaje zvou zahraniční zápasníky, a naopak těm domácím otevírají dveře do světové špičky. OKTAGON výrazně přispěl k popularitě MMA u nás a vyprodanými halami ukázal, že ve světě smíšených bojových umění má Česko-Slovensko své místo.

Zdroj: Profimedia

6) Cage Warriors - 2001
CWFC je anglická organizace, která je na poli MMA už veteránem. Na turnajích se většinou představují mladí domácí zápasníci, kteří si začínají budovat svůj rekord před zamířením do lepších soutěží. Přesně to byl případ ikony Conora McGregora. Ten před UFC angažmá v Cage Warriors získal tituly hned ve dvou váhových kategoriích.

MMA organizací je mnoho a každá má svůj půvab. Další velké organizace jsou například polská KSW, ruské RCC a Fight Night Global či americká Profession al Fighters League.

DC, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události