Dakar

České kamiony na Dakaru drží desítky, Loprais už je čtvrtý

České kamiony na Dakaru drží desítky, Loprais už je čtvrtý
Zdroj: facebook

Je to stále těžší. To prohlásili piloti po páté etapě slavného Dakaru. Přesvědčil se o tom i kamioňák Martin Šoltys. Před cílem mu málem došla nafta. Nakonec ale udržel elitní desítku.

"Přijeli jsme do cíle, měli jsme 50 litrů nafty, takže jsme to měli jen tak tak, že jsme dojeli. Museli jsme dotankovat, abychom vůbec dojeli do bivaku," oddechl si pilot českého kamionu Martin Šoltys.
 

Ostré kameny sice zmizely, ale přišly první písky. Dakar se změnil, jenže lehčí to prý rozhodně nebylo. Na posádky čekalo 350 pekelných kilometrů. "Bylo to hodně písčitý, hodně to byly takový centrifugy, protože tam byly výjezdy, ale taky sjezdy. Úplné padáky dolů." Nakonec to ale Šoltys zvládnul. Dojel stejně jako ve středu na čtrnáctém místě a udržel devátou příčku. "Auto dostalo dneska zabrat, protože jsme jeli furt plnej plyn, ale ten písek byl dneska těžkej."
 

Vedení v kamionech drží Rus Karginov s Kamazem. Z Čechů je zatím nejlepší Aleš Loprais, který se posunul na čtvrté místo, před Martina Macíka.
 

Také pilot bugginy Josef Macháček měl strach, aby do cíle vůbec dojel. "Báli jsme se o to, aby nám vydržel benzin, protože ta spotřeba při tomhle režimu v tomhle písku byla enormní," vyprávěl Macháček. "Líbilo se mi, že nás nikdo nepředjížděl, že jsme si drželi tak nějak tu svoji pozici. Bylo strašně málo lidí, co nás předjelo a bylo hodně lidí, co my jsme předjeli, což nás hrozně těšilo a říkali jsme si, že by ta pozice na konci mohla být nějaká dobrá," dodal. A dobrá byla. Macháček zajel svou nejlepší etapu na letošním Dakaru, byl patnáctý.

Mezi automobily dál kraluje Carlos Sainz. Smůlu měl Martin Prokop, kterému hořelo auto a celkově spadl na čtrnáctou pozici. Nejrychlejším motorkářem zůstává Američan Ricky Brabec.
 

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události