Volejbal

K úspěchům jim pomáhá aplikace! Stála miliony, ale výsledky jsou parádní

K úspěchům jim pomáhá aplikace! Stála miliony, ale výsledky jsou parádní
Volejbalistům Lvů Praha pomáhá speciální aplikace Zdroj: Archiv Lvi Praha

Detailní sledování herních činností, úspěšnosti nebo nalézání skrytých předností u konkrétních hráčů. To všechno umožňuje aplikace SmartVolley, která revolučním způsobem využívá matematické modely ve sportu. Už několik měsíců se technologická novinka testuje v extraligovém týmu Lvi Praha. A úspěšně – v současné době se drží ve špičce soutěže a klepe na dveře Final four Českého poháru. „Rádi bychom naši aplikaci nabídli profesionálním klubům po celém světě. Obsahuje velké inovace, které mohou komukoli pomoct,“ uvedl Tomáš Janeček, hlavní iniciátor projektu SmartVolley a předseda Lvů Praha.

V profesionálním sportovním prostředí se staly standardem. Datové analýzy, které pomáhají trenérům před utkáním, ale také v jeho průběhu. Odhalují slabiny soupeřů či přednosti jednotlivých hráčů. Vypočítávají úspěšnost... Ve volejbale se naučily kluby pracovat s programem Data Volley, který využívá drtivá většina celků i reprezentací.

„My jsme za více než rok vyvinuli aplikaci, která možnosti datové analýzy posouvá o několik levelů výše,“ prohlásil podnikatel Tomáš Janeček.

Na projektu SmartVolley pracují tři matematici, tři vývojáři a pak trenéři Lvů Praha. Co umí lépe oproti konkurenci? „Vytvořili jsme matematický model, který simuluje a zpracovává herní výměny s předem určenými parametry. Například si lze navolit hráče na hřiště, fázi utkání, základní část nebo play-off a další parametry. Kluby tak získají mnohem více informací,“ líčil Vojtěch Herrmann, data scientist.

 

Aplikace může pomoci trenérovi při zvolení účinného plánu. „Naše umělá inteligence je naprogramovaná tak, aby rozuměla volejbalu a jeho zákonitostem. Při správné interpretaci výstupů umožňuje stanovit optimální herní strategii, a to jak obecně, tak i proti konkrétnímu soupeři. Například: ne proti každému je efektivní využívat za každou cenu důrazný servis,“ vysvětlil Herrmann.

Inspirací pro vývoj aplikace se stal film Moneyball mapující úspěch baseballového týmu, který nakoupil podceňované hráče podle matematických výpočtů a vytvořil rekord v počtu po sobě jdoucích vyhraných zápasů. I tohle SmartVolley umí.

„Naše podrobné simulace zpracovávají herní výměny a na základě nich vypočítáváme jednotlivým hráčům ratingy. Díky tomuto modelu můžeme do týmu vybrat hráče s nejlepším poměrem cena/výkon,“ dodal Herrmann.

Související obsah

Volejbaloví Lvi Praha aplikaci využili už při skautování letošních posil. A ty se povedly! „Díky SmartVolley jsme se mohli zaměřit na dílčí herní kvalitu, kterou potřebujeme v týmu posílit. Mohli jsme například na post smečaře dát přednost silnějšímu útočníkovi s vynikajícím útokem a servisem před skvěle přijímajícím smečařem se slabším útokem. A takhle jsme si při skládání týmu hráli,“ popisoval Tomáš Pomr, sportovní ředitel a trenér pražského týmu.

Lvi se v současné době nacházejí na páté příčce tabulky a rádi by co nejvýše v play-off. Blízko velkému úspěchu stojí ve druhé nejvýznamnější domácí soutěži. „Naším cílem je Final four Českého poháru. V extralize se chceme co nejdříve zařadit do top čtyřky a brzy zaútočit na nějakou z medailí,“ zdůraznil Pomr.

Související obsah

Do projektu SmartVolley investoval Tomáš Janeček, který vybudoval například soukromé školy Duhovka, několik milionů korun. „Naším cílem je, aby se prodej licencí za aplikaci stal do budoucna jedním ze silných zdrojů financování klubu. Pokud si udržíme kvalitu na špičkové úrovni, tak bychom mohli mít dlouhodobý úspěch,“ prohlásil Janeček.
 

vat, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události