Florbal

Hrdí i potupení florbaloví Sloni: Prohráli 0:51, výsledek se nepočítá

Hrdí i potupení florbaloví Sloni: Prohráli 0:51, výsledek se nepočítá
Zdroj: flickr/ IFF

Přijeli, aby se něco naučili. Přijeli, aby viděli a pochopili. Florbalisté z Pobřeží Slonoviny vyrazili v lednu z Abidžanu do podtatranského Popradu. Skousli teplotní rozdíl skoro 30 stupňů Celsia a v prvním utkání jim na čtvrt plynu hrající Švýcaři dali 51 gólů. Nato komisaři rozhodli, že zápas byl kvůli administrativní chybě Afričanů neregulérní…

Ten příběh je bizarní. Někdo říká, že to bylo k smíchu, že je to zbytečný trapas. Druzí zase oponují, že pro Afričany je to zkušenost, kterou si museli prožít. Každopádně u piva se o tom bude mluvit dlouho.


KRUTÁ REALITA


Když zápas Pobřeží Slonoviny - Švýcarsko začal, většina lidí pochopila, že je to špatně. „Myšlenka účasti Pobřeží Slonoviny v kvalifikaci MS mě nejprve přišla fajn, ale když jsem vidět zápas, byl jsem smutný,“ píše respektovaný florbalový novinář Joel Siltanen. „Rozhodně to není chyba Afričanů, kteří se učí první základy. Ale Švýcarsko je třetí nejlepší tým světa a florbal se v něm hraje přes 30 let. Byla to parodie na rivalitu, bohužel ve sportu, který stále hledá důvěryhodnost,“ dodává na specializovaném webu Pääkallo.

Jeden z nejlepších florbalistů světa Peter Kotilainen pak na svém twitterovém účtu možná i proto přidal ještě tvrdší slova: „Sakra, lidé z IFF, jak se vám to povedlo? Proč chcete, aby Pobřeží Slonoviny hrálo evropskou kvalifikaci v počtu 6+1? To už není sport, ale i fyzické i duševní ponižování,“ nechal se slyšet dvojnásobný mistr světa.


CESTA ZA SNEM

Cesta Afričanů na setkání s velkým florbalem přitom byla opravdu komplikovaná. Kromě zmíněného teplotního rozdílu a patnáctihodinové cesty z Abidžanu přes Vídeň a vlakem do Popradu, museli nastoupit do zápasu kvalifikace MS právě jen se sedmi hráči v zápise o utkání.

Zdroj: flickr.com

Skoro nikdo ale ani netuší, v jakých podmínkách probíhala příprava „Slonů“, a že na jejich účast příspívali přes crowdfundingové portály přispívali lidé z celého světa. Do Abidžanu přicházely balíky s dresy, hokejky, míčky i šeky ve výši od 10 do 200 euro.

Plán byl, vybrat aspoň 10 tisíc euro. Doma se trénovalo ve vedru na písku, na Slovensku pak ale hráči stejně bydlí na nízkorozpočtovém apartmánu, kde si sami musí vařit večeře.

Nakonec ale plány zhatili i celníci. Na Slovensko mohlo odcestovat jen zmíněných 7 osob, kterým byla udělena víza. Aby měli Afričané aspoň jednoho hráče na střídání, vzal si brankářskou výstroj Marcel Wadja, prezident svazu a hlavní hybná síla florbalu v Pobřeží Slonoviny.

Zdroj: facebook

Dostal 51 gólů, a kdyby hráli Švýcaři naplno, mohlo jich být i dvakrát tolik. „Můj první zápas jako gólman a můžu vám říct, je to zábava,“ chlubil se pak na svém facebooku.


ROZPAKY

Řeší se, co je správná cesta. Před několika dekádami také schytávali čeští hokejisté třicetigólové výprasky od Kanady, aby s ní dnes mohli hrát důstojné zápasy. První zkušenost také tehdy byla potřebná. Jenže v případě florbalistů Pobřeží Slonoviny jde možná o ještě větší výkonnostní rozdíl. Zemi, která se sice snaží, dali florbaloví funkcionáři jako první sousto duel se Švýcarskem, tedy třetím nejlepším týmem světa.

Švýcaři to vzali naštěstí s nadhledem. Byli možná i rádi, že mohli přivítat první africký tým ve velkém florbalovém světě, soupeře šetřili, nenapadali, ale i tak dál drželi tempo co minuta, to gól. Po utkání kapitán Luca Graf vyzval africké bojovníky ke společné fotce.

Zdroj: Profimedia

Bohužel s nadhledem nevzali zápas úředníci Mezinárodní florbalové federace, kteří vytáhli z řádů pravidlo o nominaci hráčů na turnaje a zápas snaživých Afričanů anulovali.

„Brankář týmu nebyl hráčem, který byl původně zařazen na nominační list a podle pravidel soutěží IFF neměl do utkání nastoupit,“ stojí v rozhodnutí jury. Zní to jako story ze špatného filmu. Přijeďte, bude to fajn, hlásila nejdřív Mezinárodní federace. Jenže po prvním zápase rozhodla, že tým Pobřeží slonoviny sice nechá hrát zápasy, aby se tým vzdělával a rozvíjel, ale výsledky nebudou součástí oficiálního kvalifikačního turnaje skupiny C.

MĚNÍ SE PRAVIDLA

Afričané tak vlastně vyrazili na cestu přes půl světa, ale v oficiálních análech jejich zápasy nebudou zaznamenány. Situace také vyvolává změnu soutěžních pravidel Mezinárodní florbalové federace IFF, že v budoucnu bude vyžadována účast minimálně 12 hráčů na oficiálních zápasech.

Zdroj: facebook

A florbalisté z Pobřeží Slonoviny? Ti turnaj v Tatrách dohrají aspoň pro čest. Po Švýcarsku změří síly i s Belgií a Ruskem, užijí si sněhu a budou mít radost z toho, že dokázali dát aspoň jeden gól…

Zdroj: flickr.com
ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události