Fotbal

Velký přehled trenérů Sparty: Kdo byl nejlepší, kdo tápal a kdo vyhořel?

Velký přehled trenérů Sparty: Kdo byl nejlepší, kdo tápal a kdo vyhořel?
Zdroj: Profimedia

Už je to oficiální. Pražská Sparta má nového lodivoda. Na Letnou míří osmý trenér za posledních pět let. Do kabiny poprvé vstoupil jako vrchní velitel Václav Kotal – bývalý sparťanský hráč a kouč, který doposud vedl letenskou rezervu. Jak si vedli jeho předchůdci?

Posledním koučem po éře stratéga Vítězslava Lavičky, který dokázal setrvat na lavičce celou sezónu, byl Zdeněk Ščasný. V ročníku 2015-16 dovedl celek z Letné na druhé místo tabulky, ale hned zkraje následujícího ročníku si balil kufry.
 

A začala neveselá éra. Provizorní trenér David Holoubek přinesl do sparťanských řad novou mízu, ale pořád to nebylo ono. Přes zimní pauzu družstvo cepoval Tomáš Požár. Toho ale uhasil Petr Rada, jenž dofinišoval ročník na třetí pozici. Sice prohrál jen jednou, ale vedení mělo představu ještě jinou. Možná bylo málo 19 bodů z 10 zápasů. Co by za to dali dnes...

Související obsah

Pokud sledujete ligu pravidelně, jistě si vzpomínáte, co přišlo poté. Byl to experiment jménem Andrea Stramaccioni. Měla to být bomba. Ital měl mít páky na ty správné hráče. Jeho zběsilé nákupy však tým rozložily a po velkém nátlaku ze strany fanoušků si "Štramák" balil uzlíček plný nenaplněných ambic.

Zdroj: Profimedia

Pavel Hapal pak horkotěžko rozložené mužstvo slepil dohromady a vytáhl alespoň na páté místo, ze kterého vedla cesta do evropských soutěží. A právě ty mu zlomily vaz. Letenští ostudně rupli v srbské Subotici a na lavičku se vrátil sportovní manažer Zdeněk Ščasný.
 

Improvizace nakonec vydržela do konce ročníku. Zaskakující stratég zacelil pár děr po Stramaccioniho výbuchu, vytáhl Spartu na třetí místo a otevřel cestu Václavu Jílkovi. Třiačtyřicetiletý kouč přišel z Olomouce, upsal se na tři roky a měl na růžích ustláno.

 

Související obsah

Začátek Jílek neměl lehký, v průběhu podzimu se ale začal se svým týmem postupně prosazovat. Efekt se ale opět nedostavil. Začala zimní příprava a zdálo se, jako by si na Letné nadělili pod stromeček jen zmatky a nevýrazný projev, který korunoval laciný vstup do druhé poloviny sezóny vyjádřený domácí prohrou s Libercem

Zdroj: Nova Sport

V nelehké situaci se nyní nachází Václav Kotal. Ani pro něj nebude snadné nasměrovat vychýlený letenský povoz zpět do vítězných kolejí.

Na Spartě se dnes už jen vzpomíná na dobu, kdy ve vymezeném obdélníku cepovali rudé fotbalisty Ivan Hašek, Jozef Chovanec či František Straka. Právě třetí zmiňovaný trenér je v samostatné české lize nejúspěšnějším sparťanským vůdcem.

 

Zdroj: Profimedia

Čísla a procenta hovoří jasně, Straka kromě titulu dodal na Letnou i český pohár a základní skupinu Ligy mistrů.

Ne nadarmo se tento známý fotbalový glosátor a propagátor legendárního „tataráčku na utužení kolektivu“ umístil na špici zajímavé a pravdivé statistiky sparťanských trenérů.

Související obsah

rwa, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události