Hokej

Rolbař, který po čtyřicítce nastoupil v NHL. Kdo je nový hrdina Caroliny?

Rolbař, který po čtyřicítce nastoupil v NHL. Kdo je nový hrdina Caroliny?
Zdroj: Profimedia

David Pastrňák dal dva góly, Vancouver jich jako tým dal v zápase 9, ale hrdinou noci se v hokejové NHL stal nepochybně David Ayres. Muž, který pracuje jako rolbař byl nucen nastoupit do brány Caroliny v polovině zápasu a čelit elitním střelcům v čele s Austonem Matthewsem. Přestože dva góly dostal, svou roli nakonec zvládl a vychytal vítězství, vytvořil tím nový rekord NHL.

David Ayres je hokejový brankář, ale nikoli profesionál. Živí se jako rolbař na stadionu Toronta Marlies, farmy Toronta Maple Leafs.


Ayres už od dětství trénoval na pozici brankáře, stejně jako jeho otec, ale do žádné vyšší ligy to nedotáhl. V roce 2004 musel podstoupit transplantaci ledviny, ale na hokej stále nezanevřel.


V minulých letech zaskočil jako náhradník u Charlotte Checkers a Toronta Marlies, právě farmářských týmů Caroliny a Toronta, jenže se na něj nikdy nedostalo. Poslední tři roky plní funkci emergency goalie (gólman v pohotovosti) na zápasech Toronta Maple Leafs. Emergency goalie je na stadionu pro případ, že by se některému z týmů zranili oba brankáři.


A právě to se stalo Carolině, z jejíž branky postupně odešli James Reimer i Petr Mrázek. Po kolizi českého brankáře s Kylem Cliffordem tak šel do akce dvaačtyřicetiletý David Ayres. Carolina v té době vedla 3:1 a z přesilovky ještě zvýšila na 4:1.

Ayres zná některé z hráčů Toronta z tréninků, jelikož občas pomáhá při přípravě Marlies, a zná tak spoustu hráčů, kteří farmářským týmem prošli, ale hned první dvě střely Toronta ho zaskočily. Maple Leafs se tak dostali na dostřel a věděli, že ve třetí třetině budou moct utkání otočit.


O přestávce za Ayresem přišel Erik Haula a poradil mu, ať se uklidní a hlavně si to užívá. Amatérský brankář si tato slova vzal k srdci a ve třetí třetině už neinkasoval z žádné ze sedmi střel Toronta. Prověřili ho Jason Spezza, Mitch Marner, a třikrát dokonce i kandidát na nejlepšího střelce Auston Matthews.Ayresovi tak možná na konci sezony bude děkovat i David Pastrňák, že všechny Matthewsovy střely pokryl, pokud nad ním v tabulce střelců zvítězí.

Související obsahDavid Ayres svým počinem vytvořil nový rekord NHL jakožto nejstarší brankář, který si při svém debutu zapsal do statistik vítězství. Předchozí rekord držel v 41 letech Hugh Lehman, kterému se to povedlo v dresu Chicaga.

Nečekaný hrdina po zápase zářil nadšením. "Moc jsem si to užil, je to vážně životní zážitek," uvedl po utkání. Jeho noví spoluhráči jej po zápase v kabině přivítali, jako kdyby vychytal nulu v playoffovém zápase.


Když se v roce 2015 dostal pouze na lavičku zápasu AHL, řekl tehdejšímu trenérovi Kylu Dubasovi: "Děkuji za zážitek, který se stane jednou v životě," na což mu Dubas odpověděl: "Nikdy nevíš chlape, třeba zase jednou budeme v krizi a já tě opět povolám."

Související obsahV té době by pro Ayrese bylo neuvěřitelné nastoupit i pouze v AHL, ale osud mu dopřál mnohem lepší zážitek. Nejen, že si zachytal v nejlepší hokejové lize světa, dokonce si v ní připsal vítězství, vytvořil rekord ligy, a napsal tím další obrovský příběh, na který NHL jen tak nezapomene.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události