UFC

Sudí v UFC nezvládl zápas! Může být rád, že nedostal ránu, říká expert

Zápas mezi Ionem Cutelabou a Magomedem Ankalajevem na UFC Fight Night 169 v Norfolku hrubě poznamenal verdikt rozhodčího. Sudí Kevin MacDonald duel ukončil už po 38 sekundách, když se domníval, že Cutelaba nemůže pokračovat dál. „Velká chyba. MacDonald může být rád, že od Cutelaby nedostal ránu do obličeje,“ řekl v rozhovoru pro TN.cz komentátor UFC na Nova Sport Michal Petrgál.

Viděl jste v UFC takhle ukončený zápas?

Některá bizarní ukončení zápasů už v UFC pochopitelně byla, ale tohle bylo tak zvláštní, že si nepamatuji na žádný jiný případ, který by se tomuto podobal. Bylo to opravdu nešťastné a zanechalo to silnou černou kaňku na jinak velmi vydařeném galavečeru.


Vy jste zápas komentoval. Jak hodnotíte rozhodnutí rozhodčího ukončit takhle předčasně zápas?

Byla to velká chyba, protože se rozhodoval na základě toho, jak Cutelaba hrál otřeseného. Zřejmě ho hrál tak dobře, že nechtěně přesvědčil sudího, aby si myslel, že něco s ním není v pořádku. Ovšem opakované záběry rozhodčího usvědčily, že Cutelaba se zlobil naprosto oprávněně.

Kevin MacDonald byl v kleci již třetí zápas na hlavní kartě v řadě, nedával pozor už před začátkem utkání, kdy nezareagoval na Cutelabovo překročení pomyslné půlící čáry v oktagonu. Bylo to velmi špatné rozhodnutí, za které se to na něj nyní sype ze všech stran.

Cutelaba vystartoval na soupeře už před zápasem: 

Když se tohle stane, jak mohou reagovat zápasníci přímo v oktagonu?

Rozhodčí MacDonald měl ve skutečnosti obrovské štěstí, že nedostal od rozjetého Cutelaby ránu do obličeje, protože upřímně, když jsem to komentoval, tak jsem si i přes veškeré profesionální prostředí v UFC myslel, že to skutečně udělá. Jinak ale přímo v kleci po ukončení zápasu již bojovník nemůže udělat vůbec nic. Kdyby se rozhodovalo na body a špatně by se přečetl výsledek vítěze, tak se to dá ještě přímo na místě napravit a vyhlásit správného vítěze, to už se v minulosti stalo, ale takto při ukončení před limitem přímo rozhodčím v kleci už nejde zvrátit na místě vůbec nic.

Cutelaba řekl, že půjde za sportovní komisí státu Virginie, která reguluje boxerské a MMA galavečery v daném státě. Čeho se může dožadovat?

Cutelaba může podat oficiální stížnost a dožadovat se změny verdiktu zápasu z prohry TKO na No Contest, tedy bez výsledku, aby neměl v kolonce porážku.

Související obsah

Ve vzduchu visí odveta. Myslíte si, že bude mít stejného rozhodčího?

Odveta bude určitě a pevně věřím, že velmi brzy, protože ani jeden z bojovníků neutrpěl žádnou újmu. UFC v tomto případě ani nemusí čekat na verdikt komise, jelikož vypisování zápasů, a tedy i výběr protivníků nepodléhá komisi. Za normálních okolností by se i klidně mohlo stát, že do zápasu bude nasazen stejný rozhodčí, ale toto normální okolnosti moc nejsou a spíše to vidím tak, že se Kevin MacDonald nebude nějakou dobu u komise přihlašovat, že chce rozhodovat zápasy.

Související obsah

Takto podobně to v roce 2018 udělal sudí Mario Yamasaki, na kterého se snesla obrovská vlna kritiky a on na to zareagoval sám tak, že dobrovolně nedělal nějakou dobu rozhodčího, protože věděl, že i kdyby pokračoval dál a komise by jej nasadila na galavečer UFC, měl by prezidenta Danu Whitea neustále za sebou. Ostatně komise může potrestat MacDonalda tím, že ho nějakou dobu nebude nasazovat a tím ho připraví o výdělek místo toho, aby dostal pokutu.

Magomed Ankalajev ukázal fanouškům vztyčený prostředníček:

Po zápase pak Magomed Ankalejev ukázal v emocích na fanoušky vztyčený prostředníček. Může za to schytat od UFC nějaký trest?

Podle mě mu nic hrozit nebude. Jeho reakce byla vyvolána tím, že nepochopil, že diváci nebučí na něj, ale na rozhodnutí toho zápasu. Nechal se unést, ale víc než na domluvu v zákulisí za zavřenými dveřmi, která už klidně mohla proběhnout, to nevidím.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události