NHL

Sezóna NHL je přerušená, první klub hlásí nález viru! Co může nastat?

Sezóna NHL je přerušená, první klub hlásí nález viru! Co může nastat?
Zdroj: Profimedia

Je tomu skutečně tak. Nejlepší hokejová soutěž světa je přerušená a další postup není jistý. Hovoří se o několika krocích, ale poselství komisaře Garyho Betmanna je jednoznačné. Za mořem je obrovská vůle ligu dohrát. Jenže případ koronaviru už hlásí z arény v San José.

Pouze dvakrát v historii NHL nebyla udělena trofej pro vítěze Stanley Cupu. V roce 2005 se kvůli výluce nehrál celý ročník, v podobné situaci ve které se ocitá nyní se byla soutěž před více jak sto lety.

Je tomu přesně 101 let od okamžiku, kdy bitvu o pohár pro nejlepší tým v NHL přerušila nemoc. V rozehrané finálové sérii mezi týmy Montreal Canadiens a Seattle Metropolitans onemocnělo španělskou chřipkou hned několik hráčů obou týmů.

Vzhledem k tomu, že v pěti finálových zápasech dvakrát vyhráli Canadiens i Seattle a jeden duel skončil remízou, pohár neobdržel nikdo. Horší byly ale následky epidemie. Hvězdný obránce Montrealu Joe Hall totiž na následky této chřipky zemřel, a to v pouhých 37 letech.

Související obsah

Nyní do dění v soutěži zasahuje jiná nemoc. COVID-19 už pozastavil či zrušil mnoho soutěží a šampionátů a za "oběť" padla nyní i NHL. Alespoň dočasně. Podle jejího komisaře je ale vůle ligu dohrát. Jakým způsobem však zatím není jisté.


Komplikaci přidal v průbehu pátku fakt, že případ koronaviru hlásí SAP Aréna v San José, kde byl pozitivně testován jeden z externích zaměstnanců klubu. Ten byl sice v hale naposledy 3. března, tedy před nařízením restrikcí, nikdo ale netuší, zda už před tímto dnem nemohl někoho nakazit.

Jedním ze scénářů je ten, že aktuální tabulka bude uznána jako konečná a do play-off půjde osm celků z každé konference. Tady se ovšem naráží na problém s tím, že ne všechny týmy bojující o vyřazovací boje mají stejný počet odehraných zápasů.

Aby tedy nedošlo k jednoznačné restirkci týmů, které jsou na 9. a 10. místě a kterým k play-off chybí jen málo (třeba Nashvillu jen lepší skóre), jeví se jako spravedlivé speciální "předkolo", v němž by se střetly celky na 7. - 10. příčce, z nichž by se vyselektovali účastníci čtvrtfinále, a to buď ve formě dvou skupin se spravedlivou tabulkou či klasického předkola, kdy by proti sobě stanuly týmy ve vzájemných sériích. 

Související obsah

Také ale může dojít k prodloužení virového nebezpečí. Pokud by pandemie nepoklesla, pak by případně mohly být termíny pro play-off posouvány a liga by finišovala až v červenci, o čemž se hovořilo i na zasedání.

Případně by se postupně redukovaly jednotlivé části (například by se začínalo až konferenčním semifinále), ale to hovoříme o situaci, která by se případně řešila až ve druhé polovině dubna, ne-li v květnu.

V nejhorším případě by se mohl ročník buď anulovat a vítěz by se nevyhlásil, anebo by byl pohár udělen aktuálně vedoucímu Bostonu, který jako jediný z celků dosáhl na sto bodů.

Související obsah

Pokud by však základní část skončila definitivně a nesehrálo by se z ní jediné kolo (v případě rychlého pominutí hrozby nákazy není vyloučen návrat do rozběhnutého ročníku), pak by se o trofej pro nejlepšího střelce rozdělili po deseti letech dva hráči.

Osmačtyřicet tref mají na kontě David Pastrňák a Alexandr Ovečkin. Naposledy se Maurice Richard Trophy dělila v roce 2010, kdy ji za 51 gólů přebrali Steven Stamkos a Sidney Crosby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu NHL

Důležité Události