NHL

Obránce Filip Král podepsal tříletý nováčkovský kontrakt s Torontem!

Obránce Filip Král podepsal tříletý nováčkovský kontrakt s Torontem!
Zdroj: Archiv Filipa Krále

I když je teď sport až na druhé koleji, český hokejový obránce Filip Král si splnil jeden ze svých profesních cílů. Dvacetiletý bek podepsal tříletý nováčkovský kontrakt s Torontem Maple Leafs, které ho na předloňském výběru talentů draftovalo ze 149. pozice v pátém kole.

Jak prožíváte podpis tříleté nováčkovské smlouvy?

Jsem samozřejmě moc rád. Ale nevnímám to jako vyvrcholení své cesty v zámoří, naopak to beru jako pomyslný první krok. Těším se na letní dřinu i na následný nováčkovský kemp. Samozřejmě za předpokladu, že už se v té době celý svět včetně hokeje vrátí do klasických kolejí.

Je podpis kontraktu s Torontem také náplastí na předčasně ukončenou sezonou v zámoří?

Pravdou je, že smlouva je krásná hokejová radost. Naopak konec sezony ve Spokane Chiefs byl zvláštní a smutnou záležitostí. Samozřejmě nerozporuji, že to rozhodnutí bylo z hlediska zdravotní prevence správné. Čistě sportovně jsme ale všichni vnímali zklamání. Měli jsme 5 zápasů do konce základní části, posledních deset duelů jsme vyhráli. Jsem přesvědčen, že bychom v playoff odehráli dobré zápasy.


 

Byl vůbec prostor se rozloučit se spoluhráči?

Poslední den jsme se potkali nad zabalenými taškami v kabině a vládlo především rozpačité ticho. Především pro nás starší, kteří jsme se s týmem se stoprocentní jistotou loučili, to byly emotivní chvíle. Ale bez konce v zápase, třeba i prohraného, to prostě nebylo ono. Podali jsme si ruce, popřáli hodně štěstí. Budeme si držet palce a třeba se alespoň s některými potkáme za pár let v NHL.

Jak byste vlastně zhodnotil své tříleté juniorské zámořské působení?

Jen a pouze pozitivně. Kdybych neodešel z Čech, nebyl bych asi draftovaný. Zde je na místě poděkovat Kometě jednak za veškerou péči a vedení v mládežnických kategorií, jednak za pozitivní přístup a pochopení při mém odchodu do zámoří. Hlavní rozhodnutí v mém tříletém působení v Americe proběhlo před poslední sezonou, která se nakonec ukázala jako klíčová. Upřímně jsem rok nazpět hodně zvažoval, zda jít touto cestou a vracet se po létu do Ameriky, ale ukázalo se to jako správná varianta. Je na místě poděkovat lidem kolem mě včetně mých agentů Roberta Spálenky a Radka Hampla ze Sport Investu, kteří v tomto rozhodování hráli zásadní roli. Byl jsem v součtu tři roky v jednom týmu, zvykal si na zámořský styl a každý rok se zlepšoval. Věřím, že na další krok jsem připraven.
 

Související obsah


 

Toronto je tradičním klubem, hokej je v Kanadě náboženstvím. Jste připraven na obrovský tlak, kterému je tam každý hokejista vystaven?

Měl jsem možnost být na dvou předsezónních klubových kempech, kterých se účastnila velká hokejová jména, a registroval jsem ohromný zájem tamějších médií. Novináři byli ve velkém počtu na každém tréninku, ti známější hokejisté se plnili mediální povinnosti prakticky denně. Počítám, že i s nováčkovským kontraktem budu pro torontské novináře zajímavější než v předchozích letech, ale strach nemám. Vím, že je to součást profesionálního hokeje. Ačkoliv jsem pochopil, že kritika hráčů v kanadských klubech umí být velmi neúprosná.

Jak vzpomínáte na předchozí 2 kempy a co vám ukázaly pro budoucnost?

Na prvním jsem laboroval se zraněním, takže jsem byl pouze v roli diváka. Při tom druhém už jsem byl na ledě a zážitek to byl neuvěřitelný. V mém týmu byli borci jako Jake Muzzin, Tyson Barrie nebo Auston Matthews, jejich schopnosti jsou nepopsatelné. Byla to pro mě obrovská škola, ale zároveň také motivace se posouvat v kariéře neustále dále.

Související obsah


 

Už se s vámi zástupci týmu spojili ohledně možné kondiční přípravy a dalších technických věcí?

Počítám, že si zavoláme v nejbližších dnech. Nicméně s trenérem obránců jsem v kontaktu, kondiční trenér mi posílal plány každý týden. Ví, že přípravu absolvuji v Čechách a spíše tak přijdou některá doporučení. Stejně tak ví, že budu makat na sto procent, abych na kemp dorazil v plné síle.

Jak vlastně vypadá váš standardní letní dril?

Samozřejmě si svoje odcvičím v posilovně, ale upřímně nejsem typ, který by tam přespával. Z běhů mám raději sprinty nebo výběhy do kopce, dlouhé mnohakilometrové štreky nejsou zcela pro mě. Mnohem raději mám kolo a úplně nejraději pak trénink s pomocí dalších sportů, jako třeba fotbal nebo basketbal.

Jak se udržujete v kondici nyní ve světle aktuálních opatření?

Po návratu z Ameriky jsem musel absolvovat povinnou karanténu, v ní jsem využíval činky na menší terase a další zpevňující cvičení. Nyní již budu moct vyběhnout do lesa, kde člověk za den nepotká živáčka.

Související obsah

Jak vidíte své šance v organizaci Maple Leafs?

Jsem nohama na zemi. Chtěl bych absolvovat dobrý předsezónní kemp a odehrát pár přípravných zápasů. Především se chci plně adaptovat na dospělý hokej a odehrát plnou sezonu na farmě v AHL. Pozici v NHL si člověk musí zasloužit, pokud bych ji mohl hrát do dvou let, byl bych nadšený. Jakákoliv dřívější zkušenost bude samozřejmě nádherným bonusem.

Vzhledem k aktuální situaci nemůžete kontrakt ani oslavit. Mrzí to hodně?

Kamarády bych rád viděl, ale na oslavy mě stejně tolik neužije. Mám navíc 4 bratry, takže i v rámci rodiny určitě dost gratulací proběhne.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události