Mám super los, říkal si Novák, když na Wimbledonu dostal Federera

Jiří Novák byl na přelomu tisíciletí několik let nejlepším českým tenistou. Během kariéry vyhrál na okruhu ATP 7 turnajů v dvouhře, 18 ve čtyřhře, dostal se na páté místo žebříčku a zahrál si i na Turnaji mistrů. Drží ale také dva unikáty, které se týkají megahvězd současného tenisu - Rafaela Nadala a Rogera Federera.

Novák svou bohatou profesionální kariéru ukončil v roce 2007 a nyní se věnuje trénování mládeže v Prostějově. Je dosud jediným, kdo porazil Rafaela Nadala v Davis Cupu ve dvouhře (Nadal má bilanci 29-1) a je také prvním, kdo přemohl Rogera Federera na Wimbledonu. Na tyto i ostatní úspěchy zavzpomínal v rozhovoru pro TN.cz

Co považujete za svůj největší tenisový úspěch?

To je strašně těžká otázka. Já si za celý svůj život nejsem schopný na tuto otázku odpovědět. Nevím, jestli dát přednost semifinále Australian Open, že jsem vyhrál 7 turnajů na okruhu ATP, že jsem měl dobrou daviscupovou bilanci, nebo že jsem startoval na třech olympiádách. Je to hrozně těžké říct, ale největší úspěch asi je, že jsem dosáhl pátého místa žebříčku ATP v roce 2002, kdy jsem startoval na Masters a porazil ve skupině Agassiho. Já bych řekl, že celý rok 2002 byl můj nejlepší i když jsem paradoxně v tom roce žádný turnaj nevyhrál.

Vy jste dosáhl na páté místo žebříčku, ale na grandslamech jste kromě toho semifinále na Australian Open (2002) nikdy nepřešel přes čtvrté kolo, čím si to vysvětlujete? Byl jste na grandslamech nervóznější než na běžných turnajích?

Neřekl bych, že jsem byl nervóznější. Prostě mi to nevyšlo. Vždycky jsem do toho dal maximum, ale přibrzdilo mě třeba rozlosování. Prohrával jsem s dobrými hráči, ať už to byl Nadal, Agassi nebo třeba Todd Martin. To byla spousta vynikajících hráčů, kteří se mi postavili do cesty a bohužel se mi to nepovedlo.

Držíte také dva unikáty. Jste jediný, kdo porazil Nadala v Davis Cupu ve dvouhře z jeho třiceti zápasů a jste první, kdo porazil Federera na Wimbledonu. Jak na tyto zápasy vzpomínáte? Tušil jste v té době, jak velcí hráči z nich budou?

K Nadalovi:
Nadal hrál svůj první Davis Cup a já jsem hrál jeden z nejlepších tenisů svého života, to je potřeba říct. Mně pomohlo, že jsme hráli v Brně na hodně rychlém povrchu a já měl životní formu. Vyhrál jsem sice 3:0 na sety, ale bylo to 7:6, 6:3 a 7:6, takže o pár balónků v každém setu. V té době jsem vůbec nepředpokládal, že Nadal bude takhle vysoko.

K Federerovi:
On dostal kartu jako junior, rok předtím tam vyhrál juniorku, tak jsem si říkal: "Mám super los" no a vyhrál jsem jen tak tak v pěti setech. Tak jsem si říkal: "Sakra, ten to docela umí."

V té době byl pro nás absolutní vzor Pete Sampras a já si myslel, že ho nikdy nikdo nemůže překonat. Od té doby uplynulo dvacet let a Sampras je v historických tabulkách až čtvrtý za Federerem, Nadalem a Djokovičem.

Koho z této trojice fenoménů máte nejradši? (Federer, Nadal, Djokovič).

Já mám rád všechny tři. Se všema jsem i hrál, s Djokovičem alespoň čtyřhru. Známe se osobně, takže všechny tři považuju za skvělé lidi a skvělé hráče. Když bych ale musel říct jedno jméno, tak je to Federer.