NBA

Detroit Pistons pod lupou: Světlo na konci tunelu zatím vidět není

Detroit Pistons pod lupou: Světlo na konci tunelu zatím vidět není
Zdroj: Profimedia

Být právě teď fanouškem týmu Detroit Pistons není zrovna ideální. Tým má za sebou už 12 sezón, kdy nevyhrál ani jeden zápas play-off a pochopitelně se to nezmění ani letos. Sice se mu za toto období třikrát do play-off podařilo postoupit (naposledy vloni), ale pokaždé prohrál 0:4 na zápasy. A ani perspektiva do nejbližších let nevypadá zrovna nadějně.

Bilance 20/46 – 13.místo Východní konference

Na papíře nevypadala počáteční soupiska pro tuto sezónu nijak špatně – pod košem dvojice Andre Drummond a Blake Griffin, na rozehrávce Derrick Rose a Reggie Jackson, k tomu zkušený Markieff Morris a pár talentovaných mladíků v čele s Lukem Kennardem. Mnohé předpovědi odborníků řadily Pistons na postupové pozice do play-off, většinou jim bylo tipováno přes 40 výher v sezóně. Skutečnost ale byla nakonec výrazně odlišná.


Pistons sice začali sezónu působivou výhrou v Indianě, ale brzy začali ztrácet dech. Blake Griffin měl od začátku sezóny zdravotní potíže, a nakonec odehrál jen 18 zápasů. Reggie Jackson na tom byl podobně, odehrál jen 14 zápasů, a nakonec byl vytrejdován, stejně jako Markieff Morris. Zranil se i Luke Kennard, který nastoupil jen do 28 zápasů. No a dvojice Andre Drummond a Derrick Rose na všechno stačit nemohla.


Pistons se nakonec odhodlali k velkému řezu a svou dlouholetou oporu Drummonda vytrejdovali. Nebylo to úplně nečekané, protože i když měl Drummond v tu chvíli životní průměr 17,8 bodů na zápas a znovu vedl celou ligu v doskakování (15,8 doskoků na zápas), Pistons s ním prostě dlouhodobě nevyhrávali. A mohli mít také obavy, že Drummond po skončení sezóny nevyužije svou hráčskou opci (na 28 milionů dolarů na příští rok), stane se volným hráčem a stejně odejde.

Související obsahPokud samotný odchod Drummonda až tak překvapivý nebyl, cena za něj rozhodně ano – Pistons ho vytrejdovali do Clevelandu za Brandona Knighta, Johna Hensona a právo ve druhém kole draftu 2023. Odborníci jen kroutili hlavami a Pistons si od nich vysloužili jen ty nejhorší „známky.“ Samotný Drummond rozhodně nadšený nebyl: „Pokud jsem se v NBA nějakou věc naučil, tak že neexistují žádní přátelé nebo loajalita,“ nechal se dokonce slyšet. „Dal jsem Pistons své srdce a duši, a aby se tohle stalo, aniž by mi o tom dali předem vědět, mě přimělo si dokonce ještě víc uvědomit, že je to prostě jenom byznys. Detroite, miluju tě…“


V týmu Pistons tedy začala totální přestavba, ale otázkou je, co bude dál s Griffinem. Vedení klubu se sice zbavilo několika tučných kontraktů a trochu si finanční situaci pročistilo, ale Griifin má smlouvu ještě na dva roky (ve druhém roce má opci, kterou nepochybně využije), a Pistons mu budou muset vyplatit téměř 75 milionů dolarů, což jim hodně svazuje ruce. Griffinovi je sice stále teprve 31 let, ale právě teď to nevypadá, že by mohl ještě někdy předvádět takové výkony, jaké předváděl před časem v dresu LA Clippers. Nezdá se, že by měl být základním kamenem Pistons do příštích let.
 

Co se dá z této sezóny vzít pozitivního? Určitě to, že Derrick Rose, kterého mají Pistons pojištěného ještě pro příští rok za velmi dobré peníze (jen 7 milionů dolarů), je stále schopen hrát na vysoké úrovni. S průměrem přes 18 bodů na zápas byl dokonce nejlepším střelcem týmu, přestože nastupoval většinou jen jako náhradník a na palubovce trávil v průměru pouze 26 minut na zápas. Rose může být minimálně pro příští rok výborným mentorem pro mladší hráče.


Dalším pozitivem byly výkony Christiana Wooda. Pistons sice po odchodu Drummonda prohráli 12 z posledních 13 zápasů před přerušením sezóny, ale většinou to byly jen těsné porážky, což byla z velké části Woodova zásluha – z posledních 10 zápasů byl devětkrát nejlepším střelcem týmu z průměrem téměř 25 bodů na zápas.

Související obsahČtyřiadvacetiletý nedraftovaný mladík, který v minulých sezónách v NBA spíš jen paběrkoval, a kterého Pistons měli na soupisce za minimální roční kontrakt NBA, by se mohl stát jedním ze stavebních kamenů do příštích let – pokud ho vedení klubu udrží. Další pokrok udělal také trojkař Luke Kennard, který se ve třech letech v lize stále zlepšuje a letos měl už průměr téměř 16 bodů na zápas při střelbě trojek 40 %.


Dá se jen velmi těžko odhadnout, co bude s Pistons dál, protože pod smlouvou na příští sezónu mají pouhých 6 hráčů. Nicméně prostoru k manévrování zase až tolik nemají a nebudou asi hlavním cílem hvězdných volných hráčů. Pozitivem je určitě to, že budou draftovat hodně vysoko, a také to, že mají na lavičce respektovaného kouče Dwanea Caseyho. Jde jen o to, aby od vedení klubu dostal příležitost skutečně trpělivě pracovat. Nejbližší vyhlídky na příští sezónu nebo dvě totiž příliš optimisticky nevypadají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události