NBA

Atlanta Hawks pod lupou: Začíná nová éra, éra Trae Younga

Atlanta Hawks pod lupou: Začíná nová éra, éra Trae Younga
Zdroj: profimedia.cz

Když v roce 2015 vyhráli Hawks 60 zápasů v základní části sezóny, kouč Mike Budenholzer získal cenu pro Kouče roku v NBA a jeho tým jako nasazená jednička postoupil až do finále Východní konference proti Clevelandu, zdálo se, že tento trochu „zapomenutý“ tým čeká skvělé období. Pak ale přišel těžko pochopitelný výprodej a prudký pád dolů, který se zatím nepodařilo zastavit ani letos. To, co je ovšem pro Hawks pozitivní, je zásoba mladých talentů, kterou se podařilo během posledních let nashromáždit – v jejím čele je samozřejmě Trae Young a Hawks doufají, že už brzy je čeká znovu zářivější budoucnost.

Bilance 20/47 – 14. místo Východní konference

Rok 2015 byl pro Hawks historický. Bilance 60/22 byla suverénně nejlepší ve Východní konference, a i když ve finále konferenčního play-off nestačili na LeBrona a jeho Cavs, bylo to vůbec poprvé, kdy ve finále konference hráli. O to překvapivější pak bylo, že na tomto úspěchu nedokázali v dalších letech stavět. Hawks neudrželi důležitý prvek své úspěšné sestavy DeMarreho Carrolla a v dalším roce už vyhráli o 12 zápasů méně. Vypadli proti Clevelandu v semifinále Východní konference. To stále nebyl špatný výsledek, ale v tu chvíli přišel zlom.

 

Hawks přišli o další klíčové hráče Ala Horforda a Jeffa Teaguea, v další sezóně už nepřešli ani přes první kolo play-off a nakonec se poroučel i kouč Mike Budenholzer, po kterém okamžitě sáhlo Milwaukee – které si doteď určitě „mne ruce.“ Hawks v podstatě během dvou let rozprodali sestavu, která je dostala až na vrchol konference a museli začínat znovu od nuly.

 

Štěstí se na ně usmálo vloni, když měli možnost draftovat číslo 5 a sáhli po rozehrávači Traei Youngovi. Ten se stal okamžitě hvězdou a po celou sezónu bojoval s Lukou Dončičem o cenu pro Nováčka roku, když dosáhl průměrů 19,1 bodů a 8,1 asistencí na zápas. A letos, podobně jako Dončič, udělal další obří krok nahoru – s trochou nadsázky se o letošní sezóně Hawks říká, že to byla „Show Trae Younga…ale taky nic víc.“ To je možná trochu přehnané, protože Hawks udělali několik zajímavých tahů, které by jim mohli přinést vzestup možná už v příštím roce.

Související obsah

Young si letos zatím udržel průměry 29,6 bodů a 9,3 asistencí na zápas a stal se dokonce All-Star hvězdou. A i když ještě potřebuje v některých oblastech hry dozrát, je jasným tahounem týmu do příštích let, a navíc výbušnou osobností, která přitahuje diváky. V jeho stínu možná trochu zaniklo, že se Hawks podařilo draftovat i další zajímavé talenty. Ve stejném roce jako jeho si vedení klubu na čísle 18 vybralo Kevina Huertera, a ten ukazuje potenciál stát se jedním z elitních trojkařů ligy.

Související obsah

Letos pak Hawks draftovali jako číslo 4 De´Andreho Huntera a jako číslo 10 teprve dvacetiletého Cama Reddishe – oba mladíci zatím plní očekávání, potvrdili svůj potenciál a už jako nováčci dosáhli dvouciferných bodových průměrů v sezóně. A Hawks samozřejmě mají ještě dalšího velmi talentovaného mladíka Johna Collinse (22 let), který sice letos „klopýtl“ a dostal trest na 25 zápasů za porušení antidopingové politiky ligy, ale o jeho kvalitách není pochyb. Za 41 zápasů, které letos stihl odehrát, měl průměry 21,6 bodů a 10,1 doskoků na zápas.

Související obsah

Hawks tak mají díky draftu z posledních tří let pětici velmi mladých hráčů s ohromným potenciálem a navíc uprostřed sezóny došlo k další zásadní události, která by mohla tým odpoutat ode dna Východní konference možná už v příštím roce. Houston se totiž rozhodl pro svůj velký experiment se super-malou sestavou a rozhodl se vytrejdovat pivota Clinta Capelu – a Hawks ho dokázali získat, aniž by museli obětovat někoho z hráčů, kteří by měli být základem týmů pro příští sezóny.

Související obsah

Capela je stále mladý hráč (25 let), ale už má za sebou 6 sezón v lize, a to ve velmi silném týmu s vítěznou kulturou. V době trejdu byl zraněn, takže zatím neodehrál za Hawks žádný zápas, ale fanoušci Atlanty si mohou dělat oprávněné naděje, že spolupráce Young-Capela by mohla fungovat výborně. Capela je velmi atletický, dynamický hráč, měří 208 cm a už tři sezóny po sobě si dokázal udržet dvouciferný počet doskoků na zápas. Letos do svého zranění měl v Houstonu průměry 14 bodů a téměř 14 doskoků na utkání.

Související obsah

Hawks asi budou potřebovat ještě nějaký čas, protože zmiňovaná osa týmu je skutečně velmi mladá, ale je možné, že příchod Capely po bok Younga by mohl být určitým zlomem. Mluvit o play-off v příští sezóně by bylo asi trochu předčasné, ale Hawks by určitě mohli být týmem, který bude hrát atraktivní basketbal a bude stát za to jeho vývoj bedlivě sledovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události