Fotbal

Zastávka Praha-Eden: U Slavie roste nové nádraží, i kvůli fandům Baníku

Cestu na fotbal budou mít fandové Slavie možná nejpohodlnější vlakem. Na konci příští sezony už by mohli chodit do arény přímo ze stanice, která ponese hrdé jméno Praha-Eden. Už nyní ale nová vlaková zastávka vypadá velmi atraktivně.

I když je hlavním plánem lepší dopravní obslužnost Vršovic a přilehlých čtvrtí, šíře koridoru od nádraží ke stadionu Slavie dokumentuje, že se v projektu počítalo i s fotbalovými fanoušky. „Zastávka umožní třeba i zastavení zvláštního vlaku z Ostravy,“ říká Nela Friebová, tisková mluvčí správy železnic v rozhovoru pro TN.cz.


Byla jedním z hlavních důvodů výstavby zastávky Eden i doprava fotbalových fanoušků na stadion Slavie?

Hlavní motivací pro stavbu zastávky je obsluha přilehlé části Vršovic a zajištění krátké přestupní vazby na městské autobusy směrem na Prahu 4, Vinohrady a Žižkov (v této ose se chystá i tramvajová trať). To umožní podstatně zatraktivnit dojíždění veřejnou dopravou po trati od Benešova u Prahy a Říčan a díky dalším chystaným vlakovým linkám též od Smíchova nebo Českého Brodu. V budoucnu se předpokládá významný rozvoj „brownfieldů“ kolem trati, severního svahu Bohdalce i Slatin, kterým zastávka rovněž poslouží. Obsluha stadionu a obchodního centra je spíše druhotný efekt, ale ano, zastávka umožní jak výstup a nástup fanoušků do pravidelných vlaků, tak zastavení zvláštního vlaku třeba z Ostravy.


Uleví železniční doprava pražské MHD v období fotbalových zápasů na Edenu? Budou v případě zápasů posíleny spoje?

Případné posílení spojů je věcí dopravce, nicméně hlavní přístupová komunikace na zastávku je navržena v šířce 6 metrů a zvládne jak silnou dopravní špičku, tak příjezd nebo odjezd fanoušků.

Může se zvýšit bezpečnost fanoušků a obyvatel?

Od nástupišť a podchodu směřuje přístupová komunikace přímo k přechodu přes ulici Pod Altánem a k ploše před stadionem. Jde o krátkou vzdálenost, tedy fanoušci budou na stadionu rychleji, než z MHD a na místní obyvatele během cesty v takové míře nenarazí.

Související obsah

Kdy plánujete otevření zastávky? Chystáte například slavnostní otevření ve spolupráci s fotbalovým stadionem?

Zastávka bude zprovozněna v provizorním režimu už během zimy 2020/2021, finální konec celé stavby úseku Praha-Hostivař – Praha hl. n. se předpokládá v říjnu 2021. Při této příležitosti se uspořádá i slavnostní otevření.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události