UFC

Před zápasem se křižuje, je věřící? Procházka mluví o vlastní cestě

Jiří Procházka před každým zápasem provede symbolický kříž od hlavy ke středu těla, přes hruď a zpět k čelu. Rituál spojený s křesťanstvím provedl i na UFC před nástupem do klece i po nekompromisním ukončení Volkana Oezdemira. Za gestem však nestojí víra v boha, ale propojení s přítomným okamžikem.

Procházka o gestu promluvil v minulém roce během rozhovoru s Lili v jejím pořadu Real Talk na platformě Youtube.com.

 

„Je to takový můj rituál. Jelikož jsem Evropan, tak je to taková má národní zvyklost.“ popsal Procházka své gesto. Učení Ježíše Krista je mu blízké a uznává mnohé principy křesťanské víry, ale spíše než o následování církve, vidí podstatu v hledání ryzí pravdy.


„Trochu jsem učení Ježíše Krista studoval a když to člověk prostuduje, tak se nedostanete k ničemu jinému než přítomnému okamžiku. Nacházet ráj ve všech věcech tady a teď,“ pokračoval.

Související obsah
Nicméně nebyla to Bible, která výrazně ovlivnila jeho cestu. Klíčové pro něj bylo dílo slavného japonského samuraje Mijamoto Musašiho – Kniha pěti kruhů.

Zdroj: Instagram

Knihu dostal od svého trenéra a od té doby mu japonská filozofie změnila život. Svou sportovní kariéru bere jako cestu bojovníka a nedílnou součástí jeho úspěchu není pomoc vyšší moci, nýbrž uvědomění si sama sebe, disciplína a ponoření se do přítomného okamžiku. K udržení správného směru své životní cesty mu pomáhají meditace, během kterých zkoumá svou mysl.O své filozofii se rozpovídal v dokumentu z dílny televize Novy Jiří Procházka: Vědomý Bojovník:Svou filozofii a osobitý styl by rád předal dál, a i ostatním lidem ukázal to, co jemu tolik pomohlo. I proto se chce stát nejlepším MMA fighterem planety, aby získal věrohodnou pozici.


„Bojem si tvořím nějaké jméno a povědomí. Když to řeknu naplno, musím se stát nejlepších zápasníkem světa, abych pak mohl s tou vážností, kterou nabudu, krásně předvést tento styl a měnit smýšlení národa, světa a všeho,“
říká Jiří Procházka.

Související obsah


 

tn, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu UFC

Důležité Události