Další sporty

Česká expedice začala! Cílem je nejvyšší nezdolaná hora světa

Česká expedice začala! Cílem je nejvyšší nezdolaná hora světa
Muchu Chhish - Karákóram | Zdroj: Twitter Beauties of Pakistan

Trojice českých dobrodruhů se na přelomu srpna a září pokusí přepsat horolezeckou historii. Jiří Janák, Pavel Bém a vůdce výpravy Pavel Kořínek se chystají pokořit 7453 metrů vysoký majestát Muču Kiš – nejvyšší nevylezenou horu světa.

Muču Kiš leží v pohoří Karákóram na území Pakistánu. Patří ji titul 65. nejvyšší hory světa a také nejvyššího legálně dostupného vrcholu, který zatím nebyl pokořen.Na seznamu nedobytých hor figuruje ještě vyšší vrchol, ale Gangkhar Puensum je z náboženských důvodů nepřístupný. Druhé místo však nemění nic na tom, že zdolání vrcholu Muču Kiš je nebezpečnou výpravou. O prvovýstup se naposledy pokusila výprava anglického horolezce Petera Thompsona, která však v roce 2014 výstup vzdala v 6 000 metrech

Česká výprava pod vedením zkušeného horolezce Pavla Kořínka se tak pouští do téměř neznámé cesty plné nebezpečí. Možná i kvůli tomu se z původní desetičlenné skupiny o výstup pokusí pouze tři jedinci.
 

„Ten výstup je náročný, protože nikdo neví, co se nachází nad hranicí zhruba 6 000 m. n. m. Nikdo tam nikdy nebyl, tam může být 50 metrů, které nepůjdou přelézt. Za ideálních podmínek by jim výstup ze základního tábora mohl trvat 3-4 dny, ale mohou se dva dny zdržet, zkazí se počasí a půjdou dolů,“ nastínil situaci Pavel Burda, který je s horolezci ve spojení satelitním telefonem.


V horách budou odkázaní jen sami na sebe, bez průvodce či nosičů vybavení. „Maximálně si nechají nosiče, který jim dotáhne věci pod kopec. Ale na kopci už fungují jen sami. Takže možnost nějaké záchrany je limitující. Tím, že jsou tři, mohou být rychlejší, ale zároveň jak se někomu něco stane, těžko si budou pomáhat,“ pokračoval Burda.

Už minulý rok se expedice vydala na úpatí hor, aby prozkoumala terén. Nyní je zpět. Výpravu sice ohrozila koronavirová krize, ale 19. srpna se na sociálních sítích objevila informace, že čeští horolezci jsou již v Pakistánu.


Výprava českých dobrodruhů obdržela letos vůbec první povolení pro výstup v Himalájích či Karákóramu. Teď ji čeká aklimatizace a příprava na historický výstup, který je plánován na přelom srpna a září.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události