šikana

Temná stránka esportu: Mladé streamerky pronásledují fanatici

Temná stránka esportu: Mladé streamerky pronásledují fanatici
Zdroj: Instagram

Živé streamy jsou neoddělitelnou součástí esportu. Divákům přináší možnost vidět své favority živě, jak hrají a díky komentářům s nimi mohou i komunikovat. Jenže tato oblast esportu má i svou stinnou stránku.

V dnešní době, kdy většina lidí sdílí téměř všechny okamžiky svého života na sociálních sítích, už se na soukromí a jeho výhody myslí málokdy. Streameři jsou celebritami nového století. Svůj čas tráví před kamerami, které sledují tisíce fanoušků, a i když tématem může být všechno od politiky až po domácí mazlíčky, velice oblíbené bývají i přímé přenosy počítačových her.

Diváci je sledují, aby se pobavili, posoudili kvality her, které sami nemají koupeny, nebo aby se naučili nějaké tipy a triky od zkušenějších hráčů. Obzvláště oblíbené jsou streamy mladých, atraktivních hráček – ty jsou však bohužel také častými terči takzvaných „stalkerů“.
 

 
YouTube kanál theScore esports na tento problém nedávno upozornil krátkým videem, ve kterém jmenuje hned několik streamerek, které se s nechtěnými online pronásledovateli setkaly. V jejich případě nejde o přespříliš entuziastické fanoušky, kteří své favoritky nečekaně zaskočí například s prosbou o podpis či společnou fotografii. Řeč je o šikaně, vyhrožování smrtí, porušování soudních příkazů a fyzických útocích.

Jako první je zmíněn případ BXBullet, streamerky, která se věnuje streamování kompetitivních střílecích her. Ta se stala terčem svého nadřízeného, který vystupoval pod přezdívkou #Spectypoo, poté, co upozornila na jeho nevhodné sexuální chování. To se prý projevovalo nejen v rámci jejich společného online pracoviště Inception Esports, ale dokonce i v přítomnosti nezletilých.

#Spectypoo se na ni poté údajně zaměřil. Jelikož znal místo jejího bydliště, začal s vyhrožováním, že „si pro ni přijde“. Poté prý všechny informace, které o ní byl schopen sehnat, zveřejnil na Temném webu, a nestyděl se ani přiznat, že má na počítači uloženou fotografii, na které je její tříletá dcera bez oblečení. Policie v tomto případě bohužel nebyla příliš nápomocná a BXBullet nakonec musela se streamováním přestat jednoduše proto, že se bála o život a bezpečí svojí dcery.

Další zmiňovanou je Sweet Anita. Tu pronásledoval jí předtím neznámý fanoušek, který ji nejenže sledoval kudy šla, ale dokonce i několikrát přespal na zahradě před jejím domem. Když se za ní na ulici neskrývaně rozběhl a musel být zadržen náhodnými kolemjdoucími, Anita si nechala vystavit soudní příkaz, který mu zakazoval pobývat v její blízkosti. Útočník na něj ale nedbal a zákaz jednoduše porušoval. Hodiny v kuse jí klepal na dveře, a dokonce jí opakovaně vyhrožoval smrtí.

Neméně děsivým zážitkem si prošla i xChocoBars, která se na sociální síti Twitter nejednou vyjádřila o naprosté bezmoci, která dívky v její situaci provází. Útočníci své oběti totiž většinou pronásledují, naznačují, co mají za lubem a vyhrožují, ale málokdy dojde k přímému fyzickému kontaktu – a právě proto má policie v těchto případech buď svázané ruce, nebo je rovnou smete pod koberec jako nevhodné, ale neškodné vtípky. xChocoBars například napsala: „Často přemýšlím nad tím, jak mě můj pronásledovatel jednou zabije, a dokud se to opravdu nestane, nikdo s tím nic neudělá. Doufám, že pokud se to stane, nebude moje smrt bezvýznamná. Snad v budoucnu pomůže jiným umělcům v podobné situaci.“

Tyto tři dívky bohužel představují pouze malý vzorek z celkového součtu všech mužů, žen a dětí, kteří jsou prostřednictvím internetu dennodenně šikanováni. Oběti se často nechají slyšet, že se situaci snažili řešit i přímo se správci platformy, prostřednictvím které na ně internetoví násilníci útočí, ve většině případů ale nepochodí ani touto cestou. Například první zmiňovaná BXBullet prý Twitch v tomto ohledu kontaktovala více než padesátkrát, ale ani jednou se jí nedostalo jiné odpovědi než automatického e-mailu.

Před uzavřením tohoto tématu je třeba dodat, že streamovací platformy typu Twitch k podobnému trápení uživatelů samozřejmě nebyly koncipovány. Jde v podstatě o sociální sítě, které jsou určeny ke sdílení všemožného obsahu včetně zmiňovaných herních přenosů, a spojují lidi napříč celým světem. Jako mnoho jiných produktů a služeb však mohou být tímto způsobem zneužity, stejně jako obecnému publiku více známé sítě, mezi které patří Facebook, Instagram, YouTube či Twitter. Téma online šikany a zneužívání uživatelských dat je v poslední době velmi populární, příkladem mohou jít mimo jiné filmové snímky V síti či Sociální dilema.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události